Psöriazis etyopatogenezinde Beta-endorfin ve stresin rolü
The Role of beta-endorphine and stress in the etiopathogenesis of psoriasis vulgaris
  1. Tez No: 70320
  2. Yazar: AYŞE TÜMTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT UKŞAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Bu çalışmada psöriazis etyopatogenezinde en önemli stres mediatörle- rinden biri ve bir nöropeptit olan 6-endorfinin rolünün araştırılması amaç¬ lanmıştır, ö-endorfinin hastalığın şiddeti, süresi ve hastaların yaşlan ile stres düzeyleri arasındaki ilişki incelenmeye çalışılmıştır. Otuzbir psöriazis vulgarisli hasta ve 26 sağlıklı kontrol grubu çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalığın şiddeti PASI skoru ile ölçülmüş ve fî-endorfin düzeyleri radyoimmünassay yöntemi ile belirlenmiştir. Hasta ve kontrol ol¬ gularının depresyon düzey ölçümleri Hamilton depresyon skalası ile yapıl¬ mıştır. Hasta grubunun C-endorfin düzeyi, sağlıklı kontrol grubuna göre daha yüksek olarak tespit edilmiştir (p0.05). fi-endorfin düzeyleri ve Hamilton depresyon skalası ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki gözlenmemiştir (p>0.05). fi-endorfin düzeyleri ile hastaların yaşlan arasında da anlamlı ilişki tes¬ pit edilememiştir (p>0.05). Bu çalışmada, hasta grubunun serum fî-endorfin düzeyleri kontrol gru¬ buna göre daha yüksek bulunmuş fakat bu durumun hastalığın süresi, hasta¬ lığın şiddeti, hastaların yaşları ve stres düzeyleri ile ilişkisi tespit edileme¬ miştir. Sonuç olarak stres ile ilişkisi bilinen psöriazis gibi hastalıklarda fi-endor- fin ve diğer nöropeptitlerin rolü üzerinde yapılan çalışmalar yoğunlaşıp psi- konöroimmünoloji konusu aydınlığa kavuştukça bu durumun tedaviye de ışık tutacağı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
ÖZET Bu çalışmada psöriazis etyopatogenezinde en önemli stres mediatörle- rinden biri ve bir nöropeptit olan 6-endorfinin rolünün araştırılması amaç¬ lanmıştır, ö-endorfinin hastalığın şiddeti, süresi ve hastaların yaşlan ile stres düzeyleri arasındaki ilişki incelenmeye çalışılmıştır. Otuzbir psöriazis vulgarisli hasta ve 26 sağlıklı kontrol grubu çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalığın şiddeti PASI skoru ile ölçülmüş ve fî-endorfin düzeyleri radyoimmünassay yöntemi ile belirlenmiştir. Hasta ve kontrol ol¬ gularının depresyon düzey ölçümleri Hamilton depresyon skalası ile yapıl¬ mıştır. Hasta grubunun C-endorfin düzeyi, sağlıklı kontrol grubuna göre daha yüksek olarak tespit edilmiştir (p0. 05). There was not a positive correlation between beta- endorphin levels and the HAM-D scales, either (p>0.05). There was no significant relation between the ages of patiens and the beta-endorphin levels (p>0.05). In this study, the serum levels of beta-endorphin were higher in the patients with psoriasis than those of the control group; However, the situation was not related to the duration and severity of the disease, the ages or the depression states of the patients. As a result, in our opinion, the role of beta-endorphin and other neuropeptides in the etiopathogenesis of psoriasis, which were known to be related to stress, will be enlightened with intensive studies on psychoneuro- immunology and neuropeptides, spreading more light on the treatment modalities. T.C. TÖ^Kf^T!!^ KUÜM'.!'