Akut apandisit tanısında digital kızılötesi termal görüntülemenin rolü: Pilot çalışma
Role of digital infrared thermal imaging in diagnosis of acute appendicitis: A pilot study
- Tez No: 515074
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER ERTAN, UZMAN TALHA SARIGÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
AKUT APANDİSİT TANISINDA DİGİTAL KIZILÖTESİ TERMAL GÖRÜNTÜLEMENİN ROLÜ: PİLOT ÇALIŞMA ÖZET Amaç: Bu pilot çalışmada dijital kızılötesi termal görüntülemenin klinik olarak akut apandisit tanısında kullanımını değerlendirmektir. Materyal ve metod: Bu çalışmaya acil servise karın ağrısı şikayetiyle başvuran ve akut apandisit nedeniyle ile opere edilen hastalar ile herhangi bir kronik hastalığı olmayan sağlıklı gönüllüler dahil edildi. Hasta grupta ameliyat öncesi sağ alt kadran, sol alt kadran ayna görüntüsü ve sternum üzerinden termal görüntüler alındı. Sağlıklı gönüllüler için de aynı işlemler tekrarlandı. Termal görüntülerde minimum, ortalama ve maksimum sıcaklık değerleri ölçülerek gruplar arasında karşılaştırma yapıldı. Her iki kadran arasında 0,5 dereceden daha yüksek değerler akut inflamatuar olay göstergesi olarak değerlendi ve akut apandisit lehine yorumlandı. Bulgular: Hasta popülasyonda termal görüntülemede sağ alt kadran ve ayna görüntüsü olan sol alt kadran maksimum, ortalama ve minimum sıcaklıkları arasındaki fark sağlıklı grupla karşılaştırıldığında anlamlı farklılık bulundu.
Özet (Çeviri)
ROLE OF DIGITAL INFRARED THERMAL IMAGING IN DIAGNOSIS OF ACUTE APPENDICITIS: A PILOT STUDY ABSTRACT Objective: To investigate efficacy of digital infrared thermal imaging in diagnosis of acute appendicitis. Materials and Methods: In this study, healthy volunteers and patients with abdominal pain who admitted to emergency service and underwent surgery due to acute appendicitis were enrolled. Thermal images of right lower quadrant, its mirror image in left lower quadrant and sternum were taken. Same procedures were repeated for healthy volunteers. Minimum, average and maximum temperatures were measured and compared among groups. More than 0,5 degree celcius difference between the quadrants were considered as presence of acute inflammatory process and interpreted as acute appendicitis.