High power magnetron design and electron emission haracteristics
Yüksek güçlü magnetron tasarımı ve elektron emisyon özellikleri
  1. Tez No: 515109
  2. Yazar: MESUT CEMAL DOĞRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİMŞEK DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yüksek güç gerektiren mikrodalga uygulamalar yüksek gücü üretebilen ve bu güce dayanabilen magnetronların tasarlanması ihtiyacını doğurmuştur. Relativistik magnetronların icadı bu ihtiyacı bir ölçüde karşılamıştır. Bununla birlikte bu magnetronların yapısından kaynaklanan darbe kısalması sorunu bu tür magnetronlardan elde edilen enerji miktarını limitlemektedir. Bu problemden kaynaklanan etkileri telafi etmek için magnetronların açılış süreleri düşürülmelidir. Bu yolla bir darbe içindeki enerji miktarı artırılabilir. Literatürde magnetronların açılışını hızlandıran birtakım yöntemler mevcuttur. Bu çalışma bu yöntemleri relativistik A6 magnetronuna uygulanan benzetimler üzerinden karşılaştırmaktadır. Ek olarak benzetim sonuçlarından yola çıkarak magnetronların girişi için bir toplu öğeli devre modeli önerilmekte ve bu modelin olası fiziksel manaları açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Microwave applications which requires high power gave raise to need for magnetrons which can generate high power and resist this power. The invention of relativistic magnetrons met that requirment in some extent. However, their inherent pulse-shortening issue limits the obtained energy from that kind of magnetrons. In order to compansate the effects of that problem, the start-up time of magnetrons should be reduced. By this way, the energy in one pulse can be increased. In the literature, there are some methods that hasten the start-up of magnetrons. This work compares some of those methods via simulations that are carried on the relativistic A6 magnetron. In addition, from the results of the simulations an input lumped model for magnetrons is suggested and possible physical implications of that model are explained.