Evaluation of temporary housing units with multi-criteria decision making methods
Geçici konut ünitelerinin çok kriterli karar verme yöntemleri ile değerlendirilmesi
- Tez No: 515116
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR ÖZER AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Doğal afetler ya da sosyo-politik krizler sonucunda ortaya çıkan felaketler, başlıca konut kaybı olmak üzere yapılı çevrede birçok hasara yol açmaktadır. Afet mağdurlarının barınma ihtiyacına cevap verebilmek amacıyla yaygın bir çözüm olarak başvurulan afet sonrası geçici konaklama birimleri, kalıcı konutların kullanımı hazır olana kadar afet mağdurlarına fiziksel ve psikolojik rehabilitasyon sağlamaktadır. Afet sonrası geçici konaklama ünitelerinin, hızlı hazır olma, anlık ve kapsamlı müdahale gerekliliği göz önünde bulundurulduğunda, günlük konut üretiminden tamamen farklı olduğu ve tedarik, tasarım ve inşaat yönetimi açısından hızlı ve teşkilatlı bir değerlendirme gerektirdiği gözlenmektedir. Sıkça uygulanan kalıcı bir konutun bile tasarımcılar için zorlu bir karar verme sürecine neden olduğu düşünüldüğünde, 'iyileşme' sürecinde toplum üzerindeki önemli rolü nedeniyle, afet sonrası geçici konaklama üniteleri, en çelişkili ve nadir görülen mimari tasarım sorunlarından biri olmaktadır. Geçici konaklama birimlerinin tasarım ilkeleri sistematik bir yaklaşımla oluşturulmadığı için, mevcut uygulamada, mağdurların barınma sorunlarının üstesinden gelmek için hazır veya anında geliştirilmiş geçici konut birimleri tepeden aşağı kararlar ile uygulanmaktadır. Buna rağmen, doğaçlama karar verme yaklaşımlarıyla değerlendirilen geçici konut projeleri genellikle çeşitli sosyal, çevresel ve ekonomik problemlere neden olmaktadır. Geçici konut birimlerinin nitelikleri konusunda çeşitli çalışmalar yapılmış olsa da, karar verme süreçleri üzerine herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Bu tez, literatürde yer alan değişken afet sonrası durumları göz önünde bulundurarak geçici konut birimlerinin değerlendirilmesinde çok kriterli karar verme yöntemlerini esas alan genel bir yol haritası sunmaktadır. Geçici konut birimlerinin karar verme süreci için mimari bir perspektiften önerilmiş bu yöntemin uygulanabilirliği, birkaç gerçek olay üzerinde uygulanarak sunulmuştur. Önerilen yaklaşım, her bir durum ve onun çeşitli özelliklerinin incelenerek en rasyonel alternatife ulaşmanın yanı sıra, tasarımcıları bağlamsal yaklaşımla oluşturulmuş bir tasarım sürecine yönlendirmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Disasters caused by natural hazards or socio-political crises pose widespread damage or mass migration on built environment resulted with loss of housing. To meet accommodation needs of disaster victims, post disaster temporary accommodation units, including temporary sheltering and temporary housing units, are common solutions not only to bridge the gap until permanent housing are ready to use but also to provide physical and psychological rehabilitation. As post-disaster accommodation units are absolutely diversified from the housing production in usual conditions with respect to necessity of prompt readiness and instant as well as extensive response, the management of provision, design and construction of them require rapid and organizational evaluation. Even a permanent housing needs a challenging decision-making process for designers, decision-making process of post-disaster temporary housing units is one of the most contradictive and uncommon architectural design problems due to its crucial role on the recovery period of community. As the design guidelines of temporary housing units have not been well-emphasized in a systematic approach; in current practice, to overcome sheltering problem of victims, ready-made or instantly developed temporary housing units are applied by top-down decisions. Nevertheless, temporary accommodation projects that are evaluated with ad hoc decision-making approaches generally yield various social, environmental and economic problems. Although several studies have been carried out contributing on qualifications of temporary units, there isn't any contribution on the issue of the decision-making process of temporary housing units. This dissertation presents a generalized road map with several aspects based on multi-criteria decision-making methods for evaluation of temporary accommodation units with respect to conducted research on literature varying from diverse cases. For the decision-making process of temporary accommodation units, this method has been proposed from an architectural point of view and several real-case studies have been applied to present the practicality of the model. The presented approach aims not only to reach the most rational alternative for each case and its diverse specifications but also direct designers to carry out a design process with contextual approach.