Hak Dini Kuran Dili Tefsirinde iman ve küfür kavramı
The concept of faith and disbelieve in Hak Dini Kuran Dili
- Tez No: 515137
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AHMET CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
İslâm düşüncesinde en temel konulardan biri olan iman ve küfür kavramını doğru kavramak, sadece kelamî bir problemi anlamak değil, aynı zamanda kulluk yürüyüşünde Yüce Allah'ın istediği bir mümin olmanın da temel şartlarından biridir.Çünkü iman ve küfür kavramı, İslâm akidesinin üzerine bina edildiği temeller mesabesindedir. Kur'ân'ın hemen her suresinde aynı yoğunlukla işlenen bu kavramları anlamak için, İslâm âlimleri yoğun bir düşünce faaliyetine girmişlerdir.Tarihin her döneminde ulemanın katkılarına mazhar olan bu konu üzerinde, Elmalılı Hamdi Yazır'ın da ne söylediği bizim için önemlidir. Zira o, çağının en önemli âlimlerinden ve müfessirlerindendir. O'nun konu hakkındaki görüşleri çalışmamızın esasını oluşturmaktadır.Çalışmamızın birinci bölümünde iman kavramını, kelami eserlerde ele alınan yönüyle inceleyerek bu konuda Elmalılı'nın görüşlerini aktardık. Çalışmamızın ikinci bölümünde küfür kavramını, üçüncü bölümünde ise iman ve küfür bakımından insanları, aynı doğrultuda işledik.Netice itibariyle konu hakkında yapılan bütün kelamî mütalaalar, kişinin Allah Teala'nın istediği imana kavuşmasına yardım amacını taşır. Yoksa başka bir amaca hizmet etmez.
Özet (Çeviri)
One of the most fundamental issues in Islamic thought in dignity and the right to grasp the concept of iman (faith) and küfür (threats), not only to understand a kelami problem, but also in the worship of Almighty God (Allah), walk in at any of being a believer is one of the basic conditions.Because the concept of faith and threats, have been building on the foundations of the Islamic cult. In almost every sura of the Qur'an dealing with the same intensity to understand this concepts, Islamic scholars have a intensive thinking activities.In every period of history the ulema's (scholars) contributions on this issue, one of the scholar, who is Elmalılı Hamd Yazır, is important to us his thoughts. Because he is the most important scholar of his era and he is an interpreter. His views on this issue constitute the basis of our work.In the first of our study, the concept of faith, we discussed according to“kelami”works and aspects also we have transferred Elmalılı opinions. In the second part of our study, the concept of threats (küfür), the third section, the threats in terms of faith and people, we have studied in the same direction.As a result, the whole kelami works, about the person willing to catch and help that Allah intended to iman or does not serve any other purpose.