Tekstil materyallerinin plazma yöntemi ile fonksiyonelliğini artırma üzerine bir çalışma
A study on enhancing functionality of textile materials with plasma method
  1. Tez No: 515138
  2. Yazar: AYŞE GİZEM DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY GÜLÜMSER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tezde plazma teknolojisinden yararlanılarak, daha çevreci bir üretimin sağlanması amacıyla enzim gibi biyoteknolojik malzemelerin yardımıyla, tekstil materyallerinin fonksiyonelliklerinin artırılması amaçlanmıştır. Tekstil terbiye işlemlerinin bir sorunu olan yüksek enerji tüketimi, su ve kimyasal sarfiyatına alternatif olarak, tekstil materyallerinde bazı modifikasyonların daha az enerji, kimyasal ve su kullanımı sağlanarak gerçekleştirilme olanakları incelenmiştir. Ham pamuklu kumaş üzerinde çeşitli enzimler ve kombinasyonları ile plazma işlemi gerçekleştirilmiş olup, pamuklu kumaşların boyamasında en çok kullanılan reaktif boyarmadde grubuna ait olan iki çeşit boyarmadde ile renklendirme işlemleri gerçekleştirilmiştir. Ardından yapılan karakterizasyon yöntemleri ile numuneler değerlendirmeye tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to increase the functionality of textile materials with the help of biotechnological materials such as enzymes in order to obtain a more environmentally friendly production by utilizing plasma technology. As an alternative to high energy consumption, water and chemical consumption, which is a problem of textile finishing processes, the possibilities of realizing some modifications in textile materials by providing less energy, chemical and water usage were investigated. Plasma treatment was carried out with various enzymes and combinations on the raw cotton fabric and coloring operations were performed with two kinds of dyestuff belonging to the most demanded reactive dyestuff group in the dyeing of the cotton fabrics. Subsequently, the samples were evaluated with the characterization methods.