Acil serviste pnömoni şiddetinin belirlenmesinde presepsinin rolü
The role of prescription in determining the severity of pneumonia in the emergency department
  1. Tez No: 515150
  2. Yazar: İZZETTİN HÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET İzzettin HÜR, Uzmanlık Tezi, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği, Acil Serviste Pnömoni Şiddetinin Belirlenmesinde Presepsinin Rolü Giriş ve Amaç: Toplum kökenli pnömoni yaygın ve mortal seyredebilen ciddi bir hastalıktır. Pnömoni hastalarında doğru, objektif ve erken tanı; hastalığın ciddiyetinin değerlendirilmesi, değerlendirmenin kapsamı, tedavi düzeyi ve sonuçların tahmini için çok önemlidir. Çalışmamızda acil servise başvuran pnömonili hastalarda presepsin düzeyinin hastalığın tanısı, şiddeti ve prognozu üzerindeki rolünü araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Acil serviste pnömoni tanısı alan 18 yaş üzeri 123 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların dosya numarası, başvuru tarihi, vital bulguları, semptomları, muayene bulguları, özgeçmiş, laboratuar sonuçları, radyolojik incelemeleri kaydedildi. Hastaların verileri üzerinden PSI (Pneumonia Severity Index), CURB 65, NEWS (National Early Warning Score) ve NEWS-Laktat skorları hesaplandı. Hastaların 30 günlük ve 90 günlük mortalite verilerine Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Ölüm Bildirim Sistemi üzerinden ulaşıldı. Verilerin istatistik değerlendirilmesinde SPSS 24.0 ve MedCalc istatistik programları kullanıldı. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 71.5 ve olguların %56.9'u erkekti. Başvuru anında en sık karşılaştığımız semptomlar öksürük (%67.5) ve balgamdı(%57.7). Olguların 30 günlük mortalite oranı %27.6 (n=34), 90 günlük mortalite oranı ise %33.3 (n=41) olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT İzzettin HÜR, Role of Presepsin at Determination of Pneumonia Severity at Emergency Room.Thesis of Emergency Medicine, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Education and Research Hospital Emergency Medicine Clinic Aim: Pneumonia is a common and a serious disease with high mortality. Accurate, objective and early diagnosis of pneumonia is important for assessment of the severity of the disease, extent of the evaluation, level of treatment and estimation of the results. our aim in this study is to see the effect of presepsin level at the diagnosis, severity and prognosis of pneumonia patients who were referred to the emergency room. Methods: 123 patients were included in the study over 18 years of age who were admitted to emergency room and diagnosed as pneumonia. Patient's file number, date of application, vital findings, symptoms, examination findings, medical backgraund, laboratory results, radiological examinations were recorded. PSI (Pneumonia Severity Index), CURB 65, NEWS (National Early Warning Score) and NEWS-Lactat scores were calculated on the patients' data. The 30-day and 90-day mortality data of the patients were obtained via the Death Notification System of Public Health Headquarters. SPSS 24.0 and MedCalc statistical programs were used in the statistical evaluation of the data. Findings: The mean age of the patients was 71.5 and 56.9% of the cases were male. The most common symptoms at the time of admission were cough (67.5%) and sputum (57.7%). The 30-day mortality in the study was 27.6% (n = 34) and the 90-day mortality was 33.3% (n = 41).