Ailevi akdeniz ateşi tanılı çocuk hastalarının yaşam kalitesinin 'çocuklar için yaşam kalitesi ölçeği'(ÇİYKÖ) ile değerlendirilmesi ve mutasyonlarına göre karşılaştırılması
The quality of life of patients with familial mediterranean fever 'quality of life scale for children'(CIYKO evaluation and comparison with mutation
- Tez No: 515152
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BÜLBÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışmanın amacı;AAA tanısı ile takipli olan homozigot, heterozigot ve birleşik heterozigotlu hastaların yaşam kalitesini değerlendirmek ve yaşam kalitesine etki eden faktörleri belirlemektir. Araştırma popülasyonu 70 sağlıklı kontrol ve 100 AAA tanılı hasta (%42'si homozigot, %32'si heterozigot ve %26'sı birleşik heterozigot) idi. Sekiz yaş üstü AAA olgularda ve bakım veren kişilerde kontrol grubuna kıyasla ortalama ÇİYKÖ puanları daha düşük saptandı. Kontrol grubu ve AAA hasta grubunda 8 yaş üstü çocukların ve bu çocuklara bakım veren kişiler tarafından doldurulan yaşam kalitesi anketlerine ait ÇİYKÖ puanları arasında yüksek korelasyon saptandı. Sekiz yaş üstü AAA hastalarına ve kontrol grubuna ait çocukların doldurduğu yaşam kalitesi puanına göre kötü yaşam kalitesine ait kestirim değeri %80 duyarlılık ve %70 özgüllük ile ÖTP
Özet (Çeviri)
The study aims to evaluate quality of life of patients with homozygote, heterozygote and combined heterozygote who are followed with AAA diagnosis and to determine the factors which affect their quality of life. The research population is composed of 70 healthy control group and 100 AAA diagnosed patients. Average Children Quality of Life Scale (CQOLS) scores were determined lower in over 8 years old AAA cases and caregivers in comparison to the control group. A high correlation was determined between CQOLS scores on quality of life surveys of over 8 years old children and filled by caregivers of these children in the control group and AAA patients. According to the quality of life score filled by over 8 years old AAA patients and the control group, the estimation value for bad quality of life was determined as Scale Total Score (STS)