Isı depolu havalı güneş kolektörünün performans analizi
Performance analysis of solar air collector with heat storage
- Tez No: 515187
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Energy, Engineering Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada, yoğunlaştırılmış ısı depolu havalı güneş kolektörü tasarımı ve analizi gerçekleştirilmiş, oluşturulan prototip deneysel olarak incelenmiştir. Güneş enerjisinden daha yüksek ışınım şiddetleri elde edebilmek için yansıtıcı yüzeyin üzerine düşen güneş enerjisi bir noktaya odaklanmıştır. Havalı güneş kolektöründe paraffin waxa ısı enerjisi depolanmış aynı zamanda sistemde bulunan PV modüller tarafından bataryada depolanan elektriksel enerji, sistem fanının çalışmasını sağlamıştır. Sistem performansının belirlenmesine yönelik deneyler, çevre sıcaklığının düşük olduğu kış mevsiminde gerçekleştirilmiştir. Yapılan deneyler sonucunda havalı güneş kolektörlerinin, yoğunlaştırıcı kullanımıyla birlikte veriminin %85'e çıktığı hesaplanmış, yoğunlaştırıcısız sistemlerin %50'lerde kalan verimleriyle kıyaslandığında bina ısıtılmasında kullanılabilirliğinin daha verimli olduğu, tasarlanan sistemin özellikle kış aylarında ihtiyaç duyulan ısıtma ihtiyacına cevap verdiği görülmüştür. Yoğunlaştırıcılı ısı depolu havalı güneş kolektörlerinin; yoğunlaştırıcı kullanılmayan ve ısı deposuz havalı güneş kolektörlerine göre daha verimli olması havalı güneş kolektörlerinden elde edilen ısıtma kapasitesinin artmasına dolaylı olarak da verimin artmasına imkân sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study; design and analysis of solar air collector with concentrated heat store have been done and the prototype made has been investigated experimentally. In order to be able to obtain higher values of radiation from the solar energy, solar energy that hits onto the reflecting surface has been focused on a point. Inside the solar air collector, thermal energy has been stored into the paraffin wax; on the other hand, electrical energy stored inside the battery by means of PV modules existing in the system has contributed to system fan to run. Experiments for determining the system performance have been done during the winter season when the ambient air temperature is low. According to the experiments done; it has been calculated that, by using concentrator, the efficiency of solar air collector increases to 85%; when compared to the efficiencies of the systems without concentrator that are stable at nearly 50%, it has been seen that their availability in building heating is higher, the designed system gives response to the heating requirement needed especially in winter season. The situation that the solar air collector with concentrated heat store are more efficient than those inside which the concentrator is not used and those without heat store enables the heating capacity obtained from the solar air collector to increase and also the efficiency to increase, indirectly.