Kolon tümörlerinde spiral bt kolonografi ve sanal endoskopiincelemesinin rutin bt içerisinde tanıya katkıları
  1. Tez No: 515197
  2. Yazar: GÜLTEN SEZGİN BENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELDA ÖZSUNAR DAYANIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
AMAÇ: Kolon kanseri riski ya da şüphesi taşıyan hasta grubunda, BTK ve sanal kolonoskopi duyarlılığını, konvansiyonel kolonoskopi ve mümkün olan olgularda çift kontrastlı kolon grafisi ile karşılaştırarak, yöntemin tarama aracı olarak kullanılıp kullanılamayacağını sorgulamak ve hasta toleransını konvansiyonel kolonoskopi ile karşılaştırmalı olarak belirlemek. GEREÇ VE YÖNTEM: Kolon malignitesi riski yüksek 35 hastaya büyük çoğunluğu aynı günde olmak üzere konvansiyonel kolonoskopi ve spiral BTK yapıldı. Foley kateterle rektumdan hastan›n tolere edebileceği kadar hava verildikten sonra spiral BT kesitleri elde edildi. Bu görüntüler daha sonra üç boyutlu rekonstrüksiyon yapabilen ayrı bir konsolda aksiyel, iki boyutlu reformat ve sanal endoluminal görüntüleme yöntemleri kullanılarak değerlendirildi. Spiral BTK sonuçları konvansiyonel kolonoskopi bulguları ile karşılaştırıldı. BULGULAR: Konvansiyonel kolonoskopi yapılan 35 hastanın 27'sinde polip ya da kitle saptanmadı. Her iki modaliteyle de saptanan sekiz lezyonun histopatolojik incelemesinde 1'i tubulovillöz, 1'i tübüler, 2'si villöz adenom olmak üzere 4 adenomatöz polip; 4' ü de adenokarsinom tanısı aldı. Hastaların %22,8'inde tanı ve tedaviye yön veren major ek bulgu saptanmıştır. SONUÇ: Spiral BTK'nın polip saptama duyarlılığı yüksek olup göreceli güvenilir ve invaziv olmayan bir tetkiktir. Ayrıca kolon dışı bulgular, malignite saptanan hastalarda evreleme için gerekli olabilecek ek tetkik ihtiyacını ortadan kaldırmakta ve tanı ve tedaviyi yönlendirmede belirleyici olmaktadır.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: We compared the efficacy of helical CT colonography and conventional colonoscopy for the detection of colorectal polyps and masses in patients at high risk for colorectal neoplasia. MATERIALS AND METHODS: We performed a prospective study in 35 patients at high risk for colorectal neoplasia. We inserted a foley catheter and insufflated the colon with air to the maximal level for the patient could tolerate. After that helical CT imaging of the abdomen and pelvis was performed. The CT data were downloaded to a workstation equipped with software for three-dimensional rendering. The axial, 2D MPR and virtual endoluminal views were obtained and then interpreted by two radiologists who were unaware of the results of conventional colonoscopy. Results of helical CT colonography were compared to conventional colonoscopy. RESULTS: 27 patients had normal findings on conventional colonoscopy. The entire colon was clearly seen by helical CT colonography in 25 patients. Helical CT colonography identified 8 of 8 polypoid lesions (100%) and p=0,000. No major complications occurred during helical CT colonography examinations. CONCLUSION: Helical CT colonography was found to have high sensitivity for detection of colorectal polyps and masses in patients at high risk for colorectal neoplasia. However, sensitivity of helical CT colonography must be tested in patients with an average risk for colorectal neoplasia and in a wide patient series prior to widespread use for screening.