Daskyleion arkeolojik alanı doğu ve güney nekropollerinden ele geçen bir grup metal buluntu üzerine arkeometrik incelemeler
Archeometric studies on a group of metal finds from the east and south necropolises of Daskyleion archaeological area
- Tez No: 515196
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AKIN AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Arkeometri, Archeology, Archaeometry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Manyas Gölü'nün (Bandırma, Balıkesir) güneydoğu kıyısında bulunan Daskyleion (Hisartepe); antik dönemde Propontis, Mysia ve Hellespontos Phrygiası olarak bilinen bölgelerin kesiştiği bir noktada yer almaktadır. En erken yerleşim izlerinin MÖ 2. binyıla kadar uzandığı bilinen bu arkeolojik alan, antik kaynaklarda sıkça değinilen önemli Pers satraplıklarından birisidir. Daskyleion'un, yerleşim alanına ek olarak doğu ve güneyinde iki de nekropol alanı bulunmaktadır. Bu nekropol alanları, Daskyleion'un farklı dönemlerine ait çeşitli tip ve büyüklüklerde mezarları barındırmaktadır. Bu Yüksek Lisans tezi, Daskyleion'un, Doğu ve Güney Nekropol alanları içerisinde III. dönem kazılarında açığa çıkarılmış olan Eşenköy, Koru ve Tepecik tümülüsleri ile Kaya Mezarı II'den ele geçen metal (tunç, demir ve kurşun) buluntular üzerine yapılan arkeometrik incelemeleri kapsamaktadır. Tez kapsamında incelenen metaller üzerinde; Mikro-XRF, p-XRF, X-Ray Radyografi ve Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM-EDX) analizleri uygulanmıştır. Elde edilen veriler sonucunda, örneklerin malzeme karakterizasyonları, kompozisyonları, makro ve mikro yapıları, üretim teknikleri ve süreçleri hakkında bilgilere ulaşılmıştır. Bununla beraber Kaya Mezarı II'den ele geçen hançer üzerinde üretim aşamaları da modellenmiştir.
Özet (Çeviri)
Daskyleion (Hisartepe), located on the southeastern coast of Lake Manyas (Bandırma, Balıkesir), is located at a point where ancient regions known as Propontis, Mysia and Phrygia Helllespontine intersect. This archeological site, which is known to have reached its earliest settlement traces down to the 2nd millennium BC, is one of the most important Persian satrapies mentioned frequently in ancient sources. In addition to the settlement area, Daskyleion has two necropolis areas in the east and south. These necropolis areas contain graves of various types and sizes from different periods of Daskyleion. This master thesis includes archaeometric studies on metal (bronze, iron and lead) finds from the Eşenköy, Koru and Tepecik tumuli and Rock-cut Tomb II (Kaya Mezarı II) in the eastern and southern necropolis areas of Daskyleion. On the metals studied in the thesis; Micro-XRF, p-XRF, X-Ray Radiography, Optical Microscopya and Scanning Electron Microscopy (SEM-EDX) analyzes were applied. As a result of the obtained data, information about material characterizations, compositions, macro and micro structures, production techniques and processes of the samples were obtained. In addition, the production stages on the dagger uncovered from Rock-cut Tomb II are also modeled.