Camilerde günışığı aydınlığı ve örnek incelemeler
Daylight illumination in mosques and case studies
- Tez No: 515235
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA RENGİN ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzemesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Tarih boyunca en önemli mimari eserlerden olan ve Müslümanların toplu olarak ibadet ettikleri cami yapıları için İslam dininin yayılmaya başlamasıyla beraber ilk denemelerin yapıldığı görülmektedir. Camiler, bulundukları bölgenin iklim, topoğrafya ve kültürel özellikleri, inşa edildikleri dönemin yapı malzemesi ve yapım teknolojileri vb. etkenlere bağlı olarak çeşitli biçimlerde üretilmiştir. Yıllar içinde gelişen ve değişen plan şeması, yapı boyutu ve yapı kabuğu düzenleri ile birlikte, camilerde pencerelerden giren günışığının oluşturduğu aydınlığın nicelik ve niteliği de değişmiştir. Yapılan bu çalışmanın amacı, camide ibadetin gerçekleştiği bölümlerdeki doğal aydınlatma düzenlerinin özelliklerinin belirlenmesi, temel ilkelerin verilmesi ve bu ilkeler doğrultusunda kullanıcıların üzerindeki etkilerinin ortaya koyulmasıdır. Bu bağlamda, İstanbul'da yer alan, farklı dönemlerde yapılmış ve farklı yapı kabuklarına sahip üç caminin doğal aydınlık düzenlerine yönelik nesnel ve öznel incelemeler yapılmış ve sonuçlar karşılaştırılarak günışığının varlığı irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout the history, it has been seen that first attempts at building mosques where Muslims can worship together were started with the spread of Islamic religion. Mosques were built depending on the factors such as climate, topography and cultural characteristics of the region they live in, structure materials and construction technologies for the given time period. Over the years, along with the changing plan schemes, building sizes and building envelope layouts, quantity and quality of sunlight coming through windows have also been changed. The aim of the present work is to determine the properties of the mosques daylight illuminance arrangements, to mark out the relevant principles, and to show their effects on the users in view of these principles. In this context, natural lighting conditions of three mosques which were built in different time periods and have different building shells in Istanbul are analyzed with the results of objective and subjective researches. By comparing the results, the existence of daylight was examined.