Kesintili pnömatik kompresyon masajının elit tekvandocularda maksimal egzersiz sonrası akut algısal yorgunluk ve fizyolojik toparlanma üzerine etkisi
Effect of pneumatic compression massage on acute perceptual fatigue and physiological recovery following maximal exercise in elite taekwondo athletes
  1. Tez No: 515236
  2. Yazar: GAMZE ATALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kısa zamanda ardışık müsabakanın yapıldığı spor dallarında, sporcuların optimum başarısı için sporcuyu yeni müsabaka ve antrenmana kadar dinlendirmek, bir önceki aktivite sonucu oluşan yorgunluk belirtilerini ortadan kaldırıp toparlanmayı hızlandırmak kritik önem arz etmektedir. Sporcu masajı, aktif toparlanma protokolü, kriyoterapi, suya daldırma, hiperbarik oksijen tedavisi, nonsteroid anti-enflamatuar ilaçlar, kompresyon giysileri ve germe gibi yöntemler bu amaçla kullanılmakta ancak hangisinin etkinlik ve uygunluk bakımından ideal olduğu konusunda kesin bir kanı bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, pnömatik kompresyon masajının tekvandocularda maksimum egzersiz sonrası toparlanma üzerine etkisini incelemekti. Bu amaçla, 10 erkek elit tekvandocu bisiklet ergometresinde şiddeti giderek artan (5 watt/20 sn) test protokolünde (60 rpm sabit pedal hızı) maksimal egzersiz protokollü kardiyopulmoner egzersiz testi gerçekleştirdi. Testin hemen sonunda intermitant pnömatik kompresyon (alt ekstremitelere 20 dakika boyunca 80 mmHg, üst ekstremitelere 10 dakika boyunca 60 mmHg basınç) ile toparlanma protokolünün akut dönemde fizyolojik derlenme parametreleri (kalp hızı, kalp hızı yedeği ve solunum katsayısı) ve algısal yorgunluk (Borg ölçeği) üzerine etkileri aktif toparlanma (yük alınarak 30-35 devir/dk pedal çevirerek) ile karşılaştırmalı olarak incendi. Pnömatik kompresyon masajı, aktif toparlanmayla karşılaştırıldığında solunum değişim katsayı (6. ve 7. dakikalarda), kalp hızı düşüşü (6-11 ve 12. dakikalarda), kalp hızı yedeği (6. dakikadan itibaren) gibi toparlanma parametreleri bakımından istatistiksel olarak anlamlı düzeyde üstün olduğu saptandı. Algılanan yorgunluk dereceleri bakımından protokoller arasında fark tespit edilmedi. Uygulama kolaylığı ve cihazın masaj uygulama standartizasyonu da dikkate alındığında, pnömatik kompresyon masajının tekvando şampiyonaları gibi ardışık turlar arasında sporcuların daha hızlı toparlanmasına ve sonraki turda daha iyi bir performans için faydalı ve uygulanabilir olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
It is critically important in competitions that take place successively to allow athletes rest until the next competition and training and to accelerate their recovery by eliminating exertion caused by the previous competition, so that athletes can attain optimum success. Such methods as sportive massage, active recovery protocol, cryotherapy, water immersion, hyperbaric oxygen therapy, non steroidal anti-inflammatory drugs, compression suits and stretching methods are used to this end but it is not clear which method is ideal for efficacy and suitability. The current study focused on evaluating the effect of pneumatic compression massage on recovery after maximal exercise among athletes. For this purpose, 10 elite taekwondo athletes performed cardiopulmonary exercise test with maximal exercise protocol using cycle ergometer using incremental ramp test (5 watt/20 second, constant pedal rate of 60 rpm). Right after the test, using intermittent pneumatic compression (to lower extremities 80 mmHg for 20 minutes, for upper extremities 60 mmHg for 10 minutes) the effect of recovery protocol on parameters of physiological recovery during acute period (heart rate, heart rate reserve and respiratory exchange ratio) and perceived exertion (Borg scale) was assessed by comparing with active recovery (at 30-35 rpm pedaling). When pneumatic compression massage was compared to active recovery, it was determined that the massage was statistically better in terms of such recovery parameters as respiratory exchange ratio (in the 6th and the 7th minutes), decrease in heart rate (between the 6th and the 11th and in the 12th minutes), heart rate reserve (from the 6th minute). There was no difference between the protocols in terms of rating of perceived exertion. Considering its easy implementation and massage standardization, we think that pneumatic compression massage is helpful and can be used because it provides a fast recovery among the athletes in competitions that take place successively like taekwondo, and a better performance for the next competition.