Koroner arter anatomisi ve varyasyonlarının çok dedektörlü bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of coronary artery anatomy and variations with multidetector computed tomography
- Tez No: 515248
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Koroner Arter Anatomisi ve Varyasyonlarının Çok Dedektörlü Bilgisayarlı Tomografi ile Değerlendirilmesi Koroner arter anomalileri (KAA), kardiyak hastalıkların bir alt kategorisidir. Miyokard iskemisine ve özellikle genç erişkinlerde ani ölümlere yol açabilme potansiyelleri nedeniyle önemlidir. Ayrıca cerrahi müdahaleler öncesi tanımlanmaları kritik önem taşımaktadır. Bu çalışmaya Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji Anabilim Dalına koroner BTA (bilgisayarlı tomografi anjiyografi) tetkiki için başvuran 1460 olgu dahil edildi. Olguların BTA raporları, demografik ve klinik özellikleri, varsa eşlik eden hastalıkları ve olgulara uygulanan diğer tanı ve tarama testlerinin sonuçları değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen olguların %50,7'sinde (740/1460) KAA varlığı saptandı. Olguların %93,6'sında (693/740) tek tip anomali bulunurken, %6,35'inde (47/740) çeşitli anomalilerin farklı birlikteliklerini içeren toplam 97 farklı KAA varlığı saptandı. Sonuç olarak, 740 olguda 790 KAA varlığı saptandı. KAA saptanan olgularda en sık görülen anomali miyokardiyal köprüleşme olup (%46,6; 681/1460), diğer sık görülen anomaliler arter duplikasyonu (%3,9; 57/1460), multipl ostiyum anomalisi (%1,3) ve koroner arter veya dalının karşı koroner sinüs ya da nonkoroner sinüsten köken alması idi (%1,3; 19/1460). Çalışmaya dahil edilen 740 olgunın 55'ine (%7,43) aynı zamanda konvansiyonel koroner anjiyografi (KKA) tetkikinin de yapıldığı belirlendi, miyokardiyal köprüleşmeler de dahil olmak üzere KKA'nin olguların sadece %34,6'sında (19/55) KAA varlığını saptayabildiği belirlendi. BTA yönteminin koroner arteriyel sistemin karmaşık anatomisini değerlendirmede, koroner arter varyasyonlarını ve anomalilerini saptamada konvansiyonel koroner anjiyografiden (KKA) daha başarılı olduğu sonucuna vardık. Geçmişte KKA ile elde edilen verilerin KAA prevalansının gerçekte olduğundan daha düşük olarak tanımlanmasına neden olduğunu ve bizim verilerimizin güncel literatüre katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Evaluation of Coronary Artery Anatomy and Variations with Multidetector Computed Tomography Coronary artery anomalies (CAA) are a subcategory of cardiac diseases. It is important because of the potential for myocardial ischemia and sudden death, especially in younger adults. In addition, definition of these anomalies before surgical interventions have critical importance. This study included 1460 patients who applied for coronary CTA (computerized tomography angiography) examination in the Department of Radiology of Gülhane Education and Research Hospital. CTA reports, demographic and clinical characteristics, accompanying co-morbidities, and other diagnostic and screening tests administered to patients were evaluated. CAA was detected in 50.7% (740/1460) of the patients included in the study. While 93.6% (693/740) of the patients had a one kind of anomaly, a total of 97 different CAAs were found in 6.35% (47/740) of the patients, including different associations of various anomalies. As a result, 790 CAAs were detected in 740 patients. The most frequent anomalies in patients with CAA were myocardial bridging (46.6%, 681/1460), other common anomalies were arterial duplication (3.9%, 57/1460), multiple ostium anomalies (1.3%), and coronary artery or the branch was derived from the opposite coronary sinus or noncoronary sinus (1.3%; 19/1460). Conventional coronary angiography (CCA) was also performed in 55 (7.43%) of the 740 patients included in the study and it was determined that CCA, including myocardial bridges, could detect the presence of CAA in only 34.6% (19/55) of the cases. We concluded that the CTA method is more successful in assessing the coronary artery variations and anomalies than assessing the complex anatomy of the coronary arterial system, with conventional coronary angiography (CAA) being more successful. We concluded that the CTA method is more successful than conventional coronary angiography (CCA) in assessing the complex anatomy of the coronary arterial system, coronary artery variations and anomalies. We believe that the data obtained with CCA in the past, cause the CAA prevalence to be defined to be lower than it actually is, and our data will contribute to the current literature.