Ratlarda hiperbarik oksijen uygulamasının tiyol/disülfit dengesi üzerine etkisi
Effect of hyperbaric oxygen therapy on thiol / disulfide balance in rats
  1. Tez No: 515280
  2. Yazar: ABDULLAH KART
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAMİL AKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Deniz ve Sualtı Hekimliği, Marine and Underwater Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Hiperbarik oksijenin (HBO) birçok hastalığın tedavi ve yardımcı tedavisinde yaygın olarak kullanımına ve bilinen yararlarına rağmen, serbest oksijen radikali oluşumunu artırarak oksidatif strese de neden olabildiği rapor edilmiştir. Önceki çalışmalarda HBO'nun neden olduğu oksidatif stresin, uygulama basıncı ve süresi ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. HBO kaynaklı oksidatif stres ve antioksidan savunma sistemi günümüze kadar birçok parametre ile değerlendirilmiştir. Oksidatif stres düzeyi ölçümünde kullanılabilecek yeni bir parametre olan tiyol/disülfit dengesi üzerine HBO uygulamasının etkisi daha önce gösterilmemiştir. Bu tez kapsamında HBO uygulanmayan kontrol grubu, 5 ve 20 seans HBO uygulanan sıçan serumlarında tiyol/disülfit dengesinin ve bunun yanında iskemi modifiye albümin (İMA), miyeloperoksidaz (MPO) ve katalaz (CAT) aktivitelerindeki değişimi araştırdık. Ölçülen parametrelerde yalnızca toplam tiyol seviyelerinde 5 seans HBO uygulanan gruba göre, 20 seans uygulanan grupta istatistiksel olarak anlamlı bir azalma gözlemledik. Diğer ölçülen parametrelerden native tiyol seviyelerinde 20 seans HBO uygulanan sıçanlarda, kontrol grubuna göre bir azalma saptanmasına karşın gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilemedi. MPO aktivitelerinde ise 20 seans uygulananlarda diğer iki gruba göre ciddi bir artış mevcuttu ancak benzer biçimde istatistiksel olarak anlamlı değildi. CAT aktivitesinde ve İMA seviyelerinde gruplar arasında fark yoktu. Elde ettiğimiz verilere göre 20 seans'a kadar uygulanan HBO'nun oksidatif stres açısından güvenli bir tedavi yöntemi olabileceği sonucuna ulaştık. Anahtar Kelimeler : Hiperbarik oksijen, Oksidatif stres, Tiyol/disülfit dengesi, Antioksidan enzimler, Sıçan
Özet (Çeviri)
Hyperbaric oxygen (HBO) has been reported to be widely used in the treatment and adjunctive treatment of many diseases and may cause oxidative stress by increasing free oxygen radical formation, despite its known benefits. Previous studies have shown that oxidative stress caused by HBO is associated with application pressure and duration. HBO-induced oxidative stress and antioxidant defense system have been assessed with various parameters up to daylight. The effect of HBO application on thiol/disulfide balance, a new parameter that can be used in the measurement of oxidative stress level, has not been shown before. In this thesis, we investigated the change of thiol/disulfide balance, as well as ischemia-modified albumin (IMA), myeloperoxidase (MPO) and catalase (CAT) activities in control group without hyperbaric oxygen, 5 and 20 session HBO administered in rat sera. We observed a statistically significant decrease in the measured parameters in the group treated with 20 sessions compared to the group treated with 5 sessions HBO only at the total thiol levels. Although no statistically significant difference was found between the groups in the other measured parameters, there was a decrease in HBO administered rats at 20 th sessions in the native thiol levels compared to the control group. There was an increase in MPO activities compared to the other two groups during 20 sessions, but it was not statistically significant. There was no difference between groups in CAT activity and IMA levels. According to our findings, we have reached the conclusion that HBO applied up to 20 sessions may be a safe treatment method in terms of oxidative stress. Keywords : Hyperbaric Oxygen, Oxidative Stress, Thiol/disülfide homoestasis, Antioxidant Enzymes, Rat