Malignensi tanılı hastalarda pulmoner emboli risk değerlendirilmesinde d-dimer düzeyi ve wells skorunun yeri
The use of d-dimer level and wells score for pulmonary embolism risk assesment in cancer patients
  1. Tez No: 515317
  2. Yazar: RAMİS UFUK AKKOYUNLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kocaeli Derince Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Kanser hastaları pulmoner emboli (PE) şüphesi ile acil servise sıklıkla başvurmaktadır. PE şüphesi olan kanser hastalarında gereksiz invazif tanısal girişimi önlemek için Wells skorlaması ile kombine D-dimer testi ile yapılmaktadır. Çalışmamızda, PE'nin dışlanmasında kullanılan Wells skorlaması ile kombine D-dimer testinin kanser hastalarındaki hassasiyeti, güvenilirliği ve etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Haziran 2017- Mayıs 2018 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine pulmoner emboli şüphesi ile başvuran aktif kanser tanılı 107 hasta prospektif olarak değerlendirildi. 107 hasta bilgisayarlı tomografi pulmoner anjiyografi (BTPA) sonuçlarına göre PE saptanan (PE+) (n=17) ve PE saptanmayan (PE -) (n=90) şeklinde iki gruba ayrıldı. Bu iki grupta D-Dimer ve Wells skorlamasının spesifite, sensitivite, pozitif ve negatif öngörü değerleri hesaplandı. Bulgular: Wells skoru PE (+) grupta PE (-) gruba göre anlamlı olarak yüksek bulundu. Kanser hastalarında PE klinik olasılığını değerlendirmede Wells skoru
Özet (Çeviri)
Aim: Cancer patients are often referred to emergency services with the suspicion of pulmonary embolism (PE). D-dimer test combined with Wells scoring is performed to avoid unnecessary invasive diagnostic intervention in cancer patients with suspected PE. In our study, it was aimed to evaluate the sensitivity, safety and efficacy of D-dimer test combined with Wells scoring used for PE exclusion in cancer patients. Materials and Methods: Between June 2017 and May 2018, 107 patients diagnosed as active cancer who were admitted to the emergency department of Health Sciences University Kocaeli Derince Education and Research Hospital with the suspicion of pulmonary embolism were evaluated prospectively. According to the computed tomography pulmonary angiography (BTPA) results, 107 patients were divided into two groups of PE detected (PE +) (n = 17) and PE not detected PE(-) (n = 90). Specificity, sensitivity, positive and negative predictive values of D-Dimer and Wells scoring were calculated in these two groups Results: Wells score was significantly higher in PE (+) group compared to PE (-) group. When assessing the clinical probability of PE in cancer patients, the sensitivity was 100% when the Wells score was