Farklı vücut kütle indeksine sahip yürüyebilen spastik serebral palsi'li çocukların fonksiyonel mobilite performanslarının değerlendirilmesi
The assessment of functional mobility performance in ambulant children with spastic cerebral palsy with different body mass index
- Tez No: 515316
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE ARMUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Serebral palsi (SP), çocukluk çağının en sık görülen özürlülük nedenlerinden biridir ve kas tonusu bozuklukları, postüral sapmalar ve hareketlerde yetersizlik ile karakterizedir. SP'li çocuklarda mobilite birçok faktörden etkilenebilmektedir. Normal aralıktan az ya da çok olan vücut kütle indeksi (VKİ), çocuğun fonksiyonel mobilite performanslarını yerine getirmesini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle çalışmamızın amacı, aynı fonksiyonel motor düzeyde bulunan ve farklı vücut kütle indeksine sahip yürüyebilen spastik SP'li çocuklarda fonksiyonel mobilite performanslarının değerlendirilmesidir. GMFCS seviyeleri I ve II olan 64 spastik SP'li çocuk VKİ'lerine göre zayıf, normal ve kilolu olmak üzere üç gruba ayrıldı ve alt ekstremiteye yönelik motor performans testlerinden (1 dakika yürüme, zamanlı kalk ve yürü, zamanlı basamak çık ve in, yürüyüş hızı) elde ettikleri değerler ve bağımsızlık indeksi (Pediatrik Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçümü-WeeFim) sonuçları karşılaştırıldı. Çalışmamızın sonuçlarına göre olguların performansları karşılaştırıldığında kilolu olguların normal olgulara göre tüm testlerde, zayıf olgulara göre ise zamanlı basamak çık ve in testi dışında diğer tüm testlerde daha yetersiz performansa sahip oldukları saptandı (p0,05). Olguların VKİ'leri ve performans değerleri arasında yalnızca yürüyüş hızı ile VKİ arasında negatif yönlü bir korelasyon saptandı (p0,05). Sonuçlarımıza göre, SP'li yürüyen çocuklarda motor performansı artırmak için uygulanan fizyoterapi ve rehabilitasyon programları planlanırken VKİ'nin göz önünde bulundurulmasının aktivite düzeyini artırmada daha etkin sonuçlar için gerekli olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Cerebral palsy (CP) is one of the most common causes of disability in childhood and is characterized by muscle tone disorders, postural deviations, and inadequacy in movements. The mobility can be affected by many factors in children with CP. Excessive or inadequate Body Mass Index (BMI) might affect the child's ability to perform physical activities negatively. Therefore, the aim of our study is to evaluate the functional mobility performances in children with spastic CP who are at the same functional motor level, walk independently and have different BMI. Sixty-four children with spastic CP with levels of GMFCS I and II were allocated into three groups as thin, normal and overweight according to the children's BMI, and the lower extremity motor performance tests (1-minute walking, timed up and go, timed stair climbing and, walking speed) and independence index (Pediatric Functional Independence Measure-WeeFim) were compared. When, the performance scores were compared, overweight children showed lower performance in all tests compared to normal children and had deficient performance in all tests except the timed stair climbing test compared to thin children (p0,05). There was a negative correlation between walking speed and BMI (p0,05). According to our results, we think that while planning physiotherapy and rehabilitation programs to improve motor performance in children with CP, considering BMI is necessary for more effective results to increase the level of activity.