Duygusal zeka ve duygusal şemaların sosyal medya kullanımı, gelişmeleri kaçırma korkusu ve sigara bağımlılığı ile ilişkisinin incelenmesi
An investigation of relationships between emotional intelligence and emotional schemas with smoking addiction, social media usage habits and fear of missing out.
- Tez No: 515364
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÜNÜBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Söz konusu çalışmanın amacı günümüzde önemli bir halk sağlığı problemi olarak kabul edilen sigara bağımlılığı, ülkemizde , özellikle gençler arasında, hızla yaygınlaşan sosyal medya kullanımının, bireyler üzerindeki genel sağlık ve iyi oluşa etkisi ile alan yazında henüz çok yeni tanımlanmış olan, kişinin kendi yokluğu esnasında başkalarının eğlenceli vakit geçirdiğini düşünmesi ve bu durumun yarattığı sıkıntı nedeniyle sosyal medya hesaplarını sık kullanması olarak tanımlanan gelişmeleri kaçırma korkusunun, duygusal zeka ve duygusal şemalarla olan ilişkisini araştırmaktır. Elde edilecek sonuçlar duygusal zeka düzeyinin ve kişilerin kullandıkları duygusal şemaların; sigara bağımlılığı, sosyal medya kullanımı ve gelişmeleri kaçırma korkusu düzeyine bir etkisinin olup olmadığına dair literatüre bir katkı sunabilecektir. Çalışmaya İzmir, Denizli ve İstanbul'da ikamet eden, 732 üniversite mezunu birey gönüllülük esası ile alınmıştır. Katılımcılara araştırmacı tarafından hazırlanmış Sosyo Demografik Bilgi Formu ve içerisinde yer alan Sosyal Medya Kullanım Anketi, Schutte Duygusal Zeka Ölçeği, Leahy Duygusal Şemalar Ölçeği ve Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi uygulanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, sigara bağımlılığı ile diğer değişkenler arasında anlamlı bir ilişkiye rastlanılmazken duygusal zeka ve duygusal zekanın boyutları ile sosyal medya kullanımının bireyler üzerindeki etkilerinin arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Duygusal şemalar ile sosyal medya, gelişmeleri kaçırma korkusu arasında anlamlı ilişkilerin yanı sıra sigara kullanımına göre duygusal şemaların sosyal medya kullanımı ve gelişmeleri kaçırma korkusu arasındaki ilişkiye bakıldığında, sigara kullanmayan bireylerin genel olarak sosyal medya ve gelişmeleri kaçırma korkusu ile ilişkili korelasyonların daha yüksek olduğu ve sigara içmeyen bireylerin sigara içenlere oranla daha çok sayıda duygusal şema kullandıkları görülmüştür. Araştırmamızdan elde edilen verilere göre, sigara içmeyen kişilerin duygusal olarak yaşadıkları zorlukları, sosyal medya alışkanlıkları ile daha fazla çözme eğiliminde oldukları, ancak sigara içen bireylerin, duygusal zorlanmaları sırasında sigara içme alışkanlıklarının devreye girmesi ve sosyal medya kullanımına yönelmelerinin, duygusal şemaların kullanılmasının azalmasına neden olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The current study was aimed to investigate the relationships between emotional intelligence and emotional schemas with smoking addiction, social media habits and fear of missing out (FoMO) in adults. The results obtained from the study; smoking addiction, fear of missing out and social media usage and their relationships with the emotional intelligence level and emotional schemas, might contribute to literature. The sample of the study consisted of 732 university graduates from İzmir, İstanbul and Denizli. Aforementioned variables were assessed by Socio-Demographic Information Form (includes Survey of Social networking sites) had been prepared by the researcher, Schutte Emotional Intelligence Scale, Leahy Emotional Schemas Scale and Fagerström Nicotine Addiction Test. According to the findings of the study, significant relationships were not found between smoking addiction and other variables. Significant relationships were found between emotional intelligence, the dimensions of emotional intelligence, and FoMO, and the effects of using social media. Moreover, significant relationships were found between emotional schemas and social media usage. Lastly, the relationship between FoMO, effects of using social media and emotional schemas of smokers and nonsmokers were investigated. It was found that non-smoking individuals generally had higher correlations with social media and FoMO, and that non-smoking individuals use more emotional schemes than smokers. According to the data obtained from our research, it can be said that non-smokers tend to solve their emotional difficulties more with their social media habits. In the face of emotional difficulties, non-smokers' smoking habits and social media habits step in, so the use of emotional schemas decreases.