Evaluating wider impacts of transport using an integrated urban cge model
Ulaşımın geniş etkilerinin kent ölçeğinde hesaplanabilir genel denge modeli kullanılarak değerlendirilmesi
- Tez No: 515365
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU VOYVODA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalısma, ekonomik birimler arasındaki heterojenliği kent ölçeğinde ele almak amacıyla hibrit yaklasımı kullanan literatürü takip etmektedir. Böyle bir yaklasım, farklı birimler arasındaki davranıssal farklılıkları dikkate alarak ulasım politikalarının daha kapsamlı bir sekilde incelenmesine olanak sağlamaktadır. Bu, ayrık seçim teorisi temelli model bilesenlerinin hesaplanabilir genel denge modeline eklenmesiyle sağlanmaktadır. Bütün model bloklarının dengeyi bulmak amacıyla aynı anda çalıstığı“Tam Entegrasyon”yapısı, bu çalısmayı literatürdeki diğer çalısmalardan ayrıstırmaktadır. Önerilen model, pseudo-veri, farklı hanehalkı kategorileri ve senaryolar kullanılarak test edildikten sonra, Londra'da yapılması planlanan ve Kuzey ve Güney demiryolu ağlarını birlestirmeyi amaçlayan Crossrail 2 projesini değerlendirmek için kullanılmıstır. Analizler için Londra Ulasım Talep Anketi mikro verileri kullanılmıstır. Model sonuçları, proje sonucunda toplu tasıma erisilebilirliği artan bölgelerde (Waltham Forest, Merton, Barnet, Enfield ve Kingston upon Thames) konut fiyatlarında önemli ölçüde artıs olduğunu göstermektedir. Toplu tasıma kullanımı da günlük 32.280 artısla yüzde 6 oranında artmaktadır. Model sonuçlarına göre, Crossrail 2 projesi sonucunda toplu tasıma erisilebilirliği artan bölgelerde hanehalkı sayısı artarken, kent merkezindeki bölgelerdeki hanehalkı sayısı azalmaktadır. Bu alanda getirmis olduğu yeniliğin ötesinde, bu çalısmanın asıl çıktısı tam entegrasyona dayalı kentsel CGE modellerinin gelistirilmesine yönelik bilgi ve motivasyonun gelisimine olan katkısıdır. Bu çalısmadaki bulgular ile ilk kez önerilen yaklasım ve metodlar, CGE modelleri ve kentsel ulasım modellerinin tüm yetkinliklerini kullanan daha kapsamlı modellerin olusturulmasında kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
This study follows the literature that utilizes a more hybrid approach to grasp the heterogeneity among different agents in an urban context. Such an integrated approach can handle impacts of transport policies comprehensively, while simultaneously capturing the behavioural heterogeneity of different agents. This is achieved by adding model components capturing key theoretical elements of discrete choice theory into an applied general equilibrium model.“Full integration”, where all blocks of models run simultaneously to find an equilibrium, makes distinct this study from the similar ones. After testing the proposed model using a pseudo data set, and different household categorisation settings and scenarios, I applied it to evaluate effects of London's planned Crossrail 2 project, which aims at connecting North and South London rail systems. I used London Travel Demand Survey (LTDS) micro-data in the analysis. Model results show that rental price would increase significantly in certain boroughs (Waltham Forest, Merton, Barnet, Enfield and Kingston upon Thames) where the project improves the public transport accessibility. The total increase in public transport ridership by 32,280 leads to a 6 per cent increase the public transport use in commuting. Model results show that number of households in boroughs, in which public transport accessibility is improved due to the Crossrail 2 project, increases while central boroughs lose a considerable number of households to these boroughs. Leaving aside the innovation it offers, the key outcome of this study is the required accumulation of knowledge and motivation for future studies in fully-integrated urban CGE models. Findings of this research and newly introduced approaches and methods can be used to develop a more comprehensive model employing all the capabilities of CGE and urban transport modelling.