Dış yardımların kamu maliyesi davranışları üzerindeki etkisi bağlamında Türkiye'nin KKTC'ye yönelik yardımları
Turkey's aid to TRCN in terms of affect of foreign aid on public finance behaviours
  1. Tez No: 515374
  2. Yazar: ÖZGÜR ÜÇKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ SEMİH ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye (Kamu Ekonomisi) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu tezin amacı, Türkiye'nin KKTC'ye yönelik yardımlarının KKTC'de 2001 yılından itibaren kamu maliyesi davranışları üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Bu bağlamda, öncelikle dış yardım kavramı ve kuramsal çerçevesi oluşturulmuş ve yardımların kamu maliyesi davranışları üzerindeki etkileri irdelenmiştir. Dış yardımların sapma özelliğinden (fungibility) kaynaklı mali tepkilerin harcama, gelir ve borçlanma bağlamında KKTC kamu maliyesi içerisindeki sonuçları incelenmiştir. Ortaya çıkan sonuçlar yorumlanırken çalışmanın içerdiği sınırlılıklar ortaya konmuştur. Sonuç olarak, KKTC'ye yönelik yardımların; kamu harcamaları üzerinde esneklik-serbestlik yarattığından kamunun ekonomi içerisindeki payının istenilen düzeyde azaltılamadığı, vergi gibi alanlar başta olmak üzere bazı yapısal reformların ötelenmesine yol açtığı ve Ekonomik Programların KKTC için gerekliliğinin yanı sıra ancak KKTC otoriteleri tarafından sahiplenildiği ölçüde başarı sağlayabildiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of thesis is to analyze Turkey's aid to Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC) since 2001, in terms of effect on public finance behaviours. In this context, first of all, foreign aid concept and theoretical frame were formed and the effects of aids on public finance were also studied. Public finance behaviours' results, originated from aid fungibility, in the context of the expenditure, income and loan in TRNC public economy was studied.While commenting on the current results, the limits of the study are revealed. Eventually, it is shown that aid to TRNC results in flexibility-liberty and because of that public's share in economy wasn't decreased well enough , also it (aid to TRNC) causes postponing some constitutive reforms in many areas mainly in tax. Furthermore, as well as the necessity of Economy Programmes for TRNC, they can give the best results according to how to handle among TRNC authorities.