Obezite cerrahi sonrasında beslenme eğitimi ve BDT tekniklerinin; VKİ ve problemli yeme davranışları üzerine etkisinin karşılaştırılması
Nutrition education after bariatric surgery and comparison of CBT techniques on the effect of BMI and problematic eating behaviors
  1. Tez No: 515380
  2. Yazar: MERVE ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİA ASLIHAN DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Amaç: Obezite cerrahi sonrasında beslenme eğitimi ve Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) tekniklerinin; Vücut Kütle İndeksi (VKİ) ve problemli yeme davranışları üzerine etkisinin karşılaştırabilmek için yapılmıştır. Çalışmada; beslenme eğitiminin yanında BDT eğitimi verilen grubun, sadece beslenme eğitimi verilen gruba göre kilo kaybının daha fazla ve VKİ oranın daha düşük olacağı düşünülmektedir. Yöntem: Çalışma bariatrik cerrahi geçiren 60 kişi ile yapılmıştır. 60 kişinin yarısına sadece beslenme eğitimi, yarısına ise beslenme eğitiminin yanında BDT tedavisi uygulanmıştır. Ayrıca, her grup ameliyat tarihlerine göre kendi içinde 10'ar kişiden oluşan 3 gruba ayrılmaktadır. Katılımcılar, gruplara rastgele dağıtılmıştır. Katılımcılar her seans başında Inbody 770 tartı ile tartılarak ölçüm kayıtları alınmıştır. Katılımcılara 1. 5. ve 8. Seansta Duygusal Yeme Ölçeği, Yale Yeme Bağımlılığı Ölçeği ve Yeme Farkındalığı ölçeği uygulanmıştır. Bulgular: Sadece beslenme eğitimi alan gruptaki drop oranı BDT ve Beslenme Eğitimi alan gruba göre anlamlı ve yüksek bulunmuştur. Beslenme grubunda erkeklerin drop oranı daha yüksek bulunmuştur. Beslenme grubu için seanslar arası VKİ değişimi incelendiğinde p değeri 0,004 bulunmuştur. Beslenme ve BDT Eğitimi alan grupta için seanslar arası VKİ değişimi incelendiğinde p değeri 0,000 bulunmuştur. Beslenme ve BDT Eğitimi alan grup için Seanslar arası Yeme Farkındalığı Ölçeği ve Duygusal Yeme Ölçeği güçlü şekilde anlamlı bulunmuştur (p: 0.000). Beslenme grubunda anlamlı bulunamamıştır (p: 0,097, p: 0,074) Sonuç: Çalışmamızda; hem beslenme grubunda hem de beslenme eğitiminin yanında BDT terapisi alan grupta kilo kaybı ve dolayısıyla VKİ değerlerinde anlamlı azalma saptanmıştır. Ama gruplar arasında anlamlı üstünlük saptanamamıştır. Fakat Beslenme Eğitiminin yanında BDT eğitimi alan grubun uzun dönem sonuçları incelenebildiğinde, sadece beslenme eğitimi alan gruba göre daha başarılı sonuçlar elde edileceği düşünülmektedir. Bu fikri Beslenme ve BDT eğitimi alan grup için seanslar arası Yeme Farkındalığı Ölçeğindeki anlamlı artış ile Duygusal Yeme Ölçeğindeki anlamlı azalma ve beslenme grubunda seanslar arası Yeme Farkındalığı Ölçeği ile Duygusal Yeme Ölçeğinde anlamlı değişimin olmaması kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim was to compare the effect of obesity post-surgical nutrition education and cognitive behavioral therapy techniques on BMI and problematic eating behaviours. İt is thought that the group in which the cognitive behavioral therapy training is given in addition to the nutrition training in the study loss more weight and the BMI ratio is lower than that of the group which is given the nutrition education. Method: The study was made with 60 people who underwent bariatric surgery. İn the half of 60, only nutrition education was given, while in the other half, cognitive behavioral therapy treatment was applied beside nutrition education. According to the operation dates of each group, there are 3 groups of 10 people in each group. Participants were weighed inbody 770 at the beginning of each sessions and measurement records saved. Emotional eating scale, yale eating addiction scale and eating awareness scale were applied to participants at 1.5. and 8. Sessions. Results: The drop rate for the group which only recieved nutrition education has been found as a meaning and higher than the group which received nutrition education and BDT. The drop rate of males of nutrition education has been discovered as higher. P value has been calculated as 0,004 when BMI change is observed between the seanses in nutrition education group. For the group which received nutrition education and BDT training, Eating Awareness Scale and Emotional Eanting Scale has been found strongly meaningful between seanses. İt had not been found as meaningful in nutrition education group. Conclusion: in our study both in the diet group and in the cognitive behavioral therapy group in addition the nutritional training, there was a certain decrease in the weight gain and therefore the BMI values. But there was no significant difference between the groups. However when the long term results of the cognitive behavioral therapy in addition the nutritional training group are examined, it is thought that it will achieve more successful results than only the nutrition training group. Meaningful increase on Eating Awarness Scale and decrease on Emotional Eating Scale between the seanses for the group which received nutrition education and BDT training not observing any meaningful change on Eating Awarness Scale and Emotional Eating Scale between seanses for the nutrition education, proves this idea.