İç savaş ve Taif anlaşması bağlamında Lübnan'ın sosyo-ekonomik durumu
Socio-economic situation of Lebanon in the context of lebanese civil war and taif agreement
  1. Tez No: 515379
  2. Yazar: REEM AL RACHID
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAL BAHÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye (Kamu Ekonomisi) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tezin amacı, Lübnan İç Savaşı (1975-1990) ve Taif Anlaşması bağlamında Lübnan'ın son dönem sosyo-ekonomik durumuna ışık tutmaktır. 15 yıl ve 6 ay süren savaşın Lübnan üzerinde derin bir etki bıraktığı ve hastalık, yoksulluk, beyin göçü, kentsel altyapı yetersizliği, tarım sektörünün ihmal edilmesi, işsizlik, devlet kurumlarının yetersizliği gibi birçok sosyo-ekonomik soruna neden olduğu savunulmaktadır. 1989 yılında, Lübnan iç savaşının tarafları olarak, siyasi grupların ve milis kuvvetlerinin liderleri, karşılıklı bir anlaşmaya varıp savaşı sonlandırmak için Taif / Suudi Arabistan'da bir araya gelmiştir. Taraflar,“Taif Anlaşması”adı altında, savaşı bitiren ve ülkenin kaderini bugüne kadar değiştiren bazı siyasi reformlar üzerinde mutabakata varmışlardır. Bu anlaşmanın esas amacı, dini toplulukları temsil eden siyasi gruplar arasında“karşılıklı birliktelik”olarak adlandırılan kuralı yenilemek ve korumak olmuştur. Tez çalışması, Lübnan'ın önceki başbakanlarından olan Rafik Al Hariri'nin Lübnan ekonomisini oluşturmada, Lübnan Vergi Sistemi'nin meydana getirmede ve özelleştirmenin kabul edilmesini kolaylaştırmadaki rolünü ortaya koymaktadır. Çalışma, özelleştirilen bazı kurumlar ve gelecekte özelleştirilebilecek kuruluşlar üzerine örnekler vermektedir. Çalışmada, GSYİH'nin ve büyüme oranlarının siyasi çatışmalardan ne derecede etkilendiği ve bu tür olaylardan sonra iyileşmenin ne kadar süre aldığı görülebilir. Tezin son bölümü, Lübnan Deniz Sahası içinde yer alan, en değerli alternatif enerji kaynağı olarak düşünülebilecek doğalgaz alanlarının önemine yoğunlaşmaktadır. Bu bölüm ayrıca, Taif Anlaşmasının, yolsuzluk, mezhepçilik ve kayırmacılık gibi sorunların artmasındaki etkisini göstermektedir. Çalışma, rüşvetin Lübnan'da ve özellikle devlet kurumlarında nasıl yayıldığını açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to shed light on recent socio-economic situation of Lebanon in regards with the outcomes of Lebanese Civil War (1975-1990) and Taif Agreement. It is argued that the war, which lasted for 15 years and 6 months, had a huge impact on Lebanon and caused a series of major such socio-economic problems as sickness, poverty, brain drain, lack of urban infrastructure, negligence of agricultural sector, unemployment, lack of the governmental institutions. In 1989, as parts of the civil war in Lebanon, leaders of the political groups and militias gathered in Taif / Saudi Arabia in order to come to a mutual agreement and settle the war. They agreed on some political reforms under the title of“Taif Agreement”which put an end to the war and changed the destiny of the country until today. The main objective of this agreement was to reform and protect the principle of what was called“mutual coexistence”between political groups which represented religious communities. The thesis reveals the role of the former Prime Minister of Lebanon, Rafik Al Hariri, in constructing the Lebanese economy, composing the Lebanese Taxing System and facilitating the acceptance of privatization concept. The thesis gives examples on some privatized institutions and other foundations that might get privatized in the future. It can be seen in the thesis how GDP and growth rates get affected rapidly by political conflicts and how long it takes to get recovered from such incidents. The last section of the thesis focuses on the importance of the hydrocarbon fields located inside the Lebanese Territorial Sea, which might be considered as one of the most valuable alternative energy sources. The thesis also shows the impact of Taif Agreement on promoting corruption, sectarianism and clientelism. The thesis highlights the ways in which bribe became common in Lebanon and specifically in governmental institutions.