Differentiation of use and provision strategies of urban parks: An evaluation of parks in urban transformation projects in Ankara
Kent parklarının farklı kullanım ve sunum stratejileri: Ankara'da kentsel dönüşüm projeleri içerisinde üretilen parkların değerlendirmesi
  1. Tez No: 515384
  2. Yazar: İMRAL TUÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN BALABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Tarihsel süreç içerisinde ekonomik ve politik söylemlerdeki değişimler kentleşme stratejilerini de değiştirmiştir. Değişen ekonomik ve politik söylemler ile birlikte o dönemde güçlü olan sınıflar bu stratejiler üzerinde etkili olmuştur. Kentlerin bir parçası olan kent parkları da bu değişimlerden etkilenmiştir. Tarihsel süreçte kent parklarının üretim stratejileri ve kullanım amaçları değişim gösterse de değişmeyen tek şey üretilen parkların belirli bir sınıfın temsil mekânları olması durumudur. Ankara'da da kent parklarının ilk örneklerinden günümüze kadar olan süreçte, güçlü sınıfları temsil eden ancak söylemsel olarak değişiklik gösteren parklar üretilmiştir. Bu tezin amacı, yakın dönemde Ankara'da kentsel dönüşüm projeleri içerisinde üretilen parkların arz ve talep grupları için ne ifade ettiğini anlamak ve bu alanların kamusal bir alan olmaktan öte farklı ideolojik ve politik mekanlar olduğunu açığa çıkarmaktır. Bunu yaparken de Ankara'da Cumhuriyet döneminden itibaren farklı dönemlerde üretilen kent parklarına ilişkin karşılaştırmalar yapılmıştır. Tezin inceleme alanını, 2005 sonrası içerisinde büyük yeşil alan kullanımı barındıran kentsel dönüşüm projeleri oluşturmaktadır. Kuzey Ankara, Güneypark ve Göksu kentsel dönüşüm projeleri ile planlanan bu parkların belediye, inşaattan sorumlu proje sahipleri, gecekondu sahipleri ve yeni konut sakinleri açısından ne ifade ettiği tezin temel bulgularını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Urbanization strategies have usually been shaped by the historical changes in economic and political discourses in a society. Along with the changing economic and political discourses, powerful groups of the time have also been influential on the strategies that shape urban space. Urban parks, as essential components of urban space, were also affected by changes in economic and political discourses as well as actions of powerful groups. Even though the production strategies and usage purposes of urban parks have changed over time, the only thing that did not change is that the parks are representative places of specific groups. In Ankara, from the first urban park to today, urban parks usually represented the powerful groups but provision strategies of these parks have changed over time. This thesis aims to understand the meaning and provision strategies of urban parks that are produced recently within urban regeneration projects for providers and users of the parks. Moreover, the thesis clarifies that urban parks are not only public spaces but also the reflections of ideological, political and financial concerns of their time. In order to achieve these goals, the thesis includes a comparative evaluation of the urban parks produced in different periods in Ankara since the Republican era. The empirical focus of investigation is on urban transformation projects developed around a large green area in the post-2005 period in Ankara. The findings of this reseach uncover the rationale behind and the meaning of urban parks in North Ankara Entrance, South Park Ankara and Göksu urban regeneration projects for municipal authorities, project developers, newcomers and gecekondu dwellers.