Bulanık mantık yaklaşımıyla proje seçimi uygulaması
Project selection application by fuzzy logic approach
  1. Tez No: 515389
  2. Yazar: KHANIM KHALILLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ GÖKŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüz şirketlerinde proje seçimi konusu, yönetsel karar vermede karşılaşılan yaygın problemlerden bir tanesidir. Belirsizlik ve bulanıklık proje seçimi sürecini zorlaştırır, proje seçimi kararlarının eksik bilgiler dahilinde gerçekleşmesine ve böylece projelerin hedeflenen sonuçlara ulaşamamasına neden olur. Projelerin seçiminde kantitatif yöntemler yaygın bir şekilde kullanılsa da, niteliksel verileri gözardı etmek, bir projenin başarısız sonuçlanmasına sebep olabilir. Bulanık mantık yaklaşımı ise bu belirsiz veya kesin olmayan verileri de kullanarak kararlar vermemizi sağlar. Bu çalışmanın amacı, inşaat sektöründeki bir firma için aday projeler arasından bu firmanın amaçlarına en uygun projenin seçilmesi için bir model önermektir. Çalışmada, bulanık mantık kullanılarak proje seçimi için bir sistem geliştirilmiştir. Mevcut nicel verileri gözardı etmeden, belirsiz ve ya eksik bilgiler ele alınarak, bir çok kriterli karar verme modeli oluşturulmuştur. Yaklaşımımız belirsizliğin azaltılmasına dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The choice of project in today's companies is one of the common problems in managerial decision-making. Uncertainty and fuzziness makes the decision making process difficult. Resource incompleteness causes project selection decisions to be made with incomplete information. While quantitative methods are widely used in the selection of projects, ignoring qualitative data may lead to the failure of a project. The fuzzy logic approach allows us to make decisions using this ambiguity or uncertain data. The aim of this work is to propose a model among the candidate projects for a company in the construction sector to choose the project that best suits the purpose of this firm. In this work, a system for project selection was developed by using fuzzy logic. Many uncertain decision models were created by ignoring vague or missing information without ignoring the existing quantitative data. Our approach is based on reducing uncertainty.