Osmanlı Dönemi ulaşım teknolojisi ve örgütlenmesi üzerine bir araştırma: 'Mekkari esnafının tarihi'
A Study on the technology of transportation and its organization in the Ottoman period: 'History of Mekkari esnafı'
- Tez No: 51540
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZER ERGENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Mekkârî Esnafı'nın tarihini içeren bu çalışmanın ilk bölümünde Osmanlı taşra teşkilatı anlatılmıştır. Buna göre eyalet, sancak, Umar nahiyesi, sâliyâneli eyaletler, yurtluk ve ocaklık üzere verilen sancaklar ile özerk hükümetlerin tanımı yapılmıştır. Ayrıca Osmanlı toplumunun yaşadığı yerleşim noktaları olan şehir, kasaba ve köyün sınırları çizilmiştir. Ardından kara ve deniş yolu ulaşımı hakkında bilgi verilerek Osmanlı yönetiminin ulaşımın açık kalması için aldığı tedbirler belirtilmiştir. ikinci bölümde ise devlet için yapılan taşımacılık yani nüzulün, ordunun ağırlıklarının, donanma için gereken kerestenin ve tuzlalardan elde edilen tusun nakliyatı ile ilgili hususlar ortaya konmuştur. Sonra tezimizin ana konusunu oluşturan Mekkari esnafının örgütleniş biçimi, olanakları, hangi hukuki işlemlere tâbi olduğu, hayvan fiyatları ve taşıma ücretleri arşiv malzemelerine dayanarak belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In. the first chapter of this study on the history of Mekkârî Fnnâû, Ottoman provincial organization ha3 been, considered. According to this part, the deginitions of eyalet, sancak, titnar iialuyesi, sâlîyâıı&li exmlebs, sancaks distributed according to yurtluk and ocaklık and autonomous govermants have been given. Moreover, the boundaries of town, small town and village, as the units of settlement of Ottoman society, have been drawn. Following this the measures taken by the Ottoman State in order to keep land and sea routes, open for transportation have been touched upon with reference to these ways of transportation. In the second part of my thesis, transportation that was made merely for the state (nüzul) has been handled. This includes the transportation of military supplies, timber for the navy and the salt owned by the state. Finally, the main subject of the thesis has been considered using archival sources which contain the organization style of Alekkârf Fktıâû} Their abilities the legal aspects that they were bindedby, prices of animals, transportation fees. MOKAMA "iftlrlW1-