Stratejik planlamada bütçeleme sürecinin incelenmesi: Beş yıldızlı bir otel örneği
Examination of the budgeting process in strategic planning: A five star hotel example
- Tez No: 515466
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 412
Özet
Otel yöneticilerinin yeni yönetim tekniklerini kullanarak, işletme performansının değerlendirilmesine farklı bir yaklaşım getirmeleri gerekmektedir. İşletme performans sisteminin hem finansal hem de finansal olmayan performans ölçütlerinden oluşmasına; işletme sahiplerinin karlılık, büyüme, varlıkların bakımı ve korunması ile ilgili performansı izleyebilmelerine, sade olmasına, faaliyetleri yürüten yöneticiler tarafından kolay anlaşılmasına ve izlenmesine olanak sağlayacak bir yapıda tasarlanmasına dikkat edilmelidir. Stratejik planlama sistemlerinde öncelikli olarak kullanılan bütçeleme, kurum ve örgüt çalışanlarının performansının ölçülmesinde, motivasyonun artırılmasında ve işletme içi koordinasyonun sağlanmasında yönetim sistemleri içerisinde finansal planlama ve kontrol sisteminin merkezinde yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı, stratejik planlamada bütçeleme sürecinin ayrıntılı incelenmesidir. Stratejik planlamada bütçeleme sürecinin başarılı bir şekilde yönetim süreci fonksiyonlarında nasıl uygulanacağının kavramsal çerçevesi ve bu süreç de benimsenmesi gereken yöntem ve yaklaşımlar araştırmanın uygulama örneği üzerinden açıklanmaya çalışılacaktır. Çalışmanın birinci bölümünde kavramsal olarak stratejik planlama ve bütçeleme temel kavramlarına ilişkin literatür taramasına yer verilmiştir. İkinci bölümde hizmet sektörü işletmelerinde stratejik planlama ve bütçeleme süreci detaylı olarak açıklanmıştır. Üçüncü ve son bölümde beş yıldızlı bir otel işletmesinin uygulama örneği üzerinden otel işletmelerinde bütçeleme süreci ayrıntılı olarak incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise çalışmanın bütünü genel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hotel managers need to adopt a different approach in assessing business performance using new management techniques. It is necessary to pay attention that business performance system consists of both financial and non-financial performance criteria; business owners are capable of monitoring performance related to profitability, growth and asset maintenance and preservation and these should be simple and construed in such a manner to enable managers to easily understood and monitor them. Budgeting used primarily in strategic planning systems holds central position in financial planning and control system within management systems where performance of institution and organization employees is measured, motivation is increased and internal coordination is ensured. The purpose of this study is to examination of the budgeting process in strategic planning. The conceptual framework of how the budgeting process in strategic planning will be successfully implemented in management process functions and methods and approaches that should be adopted within this process will be attempted to be explained by an application example. The first part of the study includes screening of literature related to basic notions of managerial strategic planning and budgeting. The second part is dedicated to elaboration of strategic planning and budgeting process at enterprises in the field of services. Budgeting process at hotel businesses is thoroughly examined in a practical example of a five-star hotel in the third and last chapter. General assessment of the whole study takes place in the conclusion section.