Üniversite öğrencilerinin yenilikçilik kapasitelerinin teknolojik yenilikçilik eğilimlerine etkisini ölçmeye yönelik bir model
  1. Tez No: 515465
  2. Yazar: EBRU ILGAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NOYAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, İstatistik, Econometrics, Statistics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Artan küresel rekabetin etkisi ile son zamanlarda Teknolojik Yenilikçilik ve Girişimcilik Ülke toplumlarında önemli bir güç haline gelmiştir. Ülkeler ve toplumlarda son dönemle hızla ilerleyen ve yenilenen bilim toplumu haline gelmiştir ve bu değişime uyum sağlamak gerektiği aksi takdirde ülke ve kişisel olarak gelişimin ve ilerlemenin gerisinde kalacağımız aşikârdır. Bu çalışmanın amacı, toplumumuzda Teknolojik Yenilikçilik ve Girişimciliğe ne ölçüde eğilim olduğunu saptayabilmektir. Üniversite öğrencilerine anket yapmamızın sebebi toplumda öncü rol oynadığı için üniversite öğrencileri seçilmiştir. Bu yüzden Teknolojik Yenilikçilik ve Girişimcilik arasındaki ilişki arttıkça Ülke ve bireylerde ilerleme sağlanacağı ve refah düzeyi artacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Technological Innovation and Entrepreneurship has recently become an important force in the country societies with the effect of increasing global competition. In countries and societies, it has become a rapidly advancing and renewing science society and it is obvious that we must fall in the development of the country and personally, and that we need to adapt to this change. The aim of this study is to determine the extent to which our society has a tendency towards Technological Innovation and Entrepreneurship. University students have been chosen because we play a leading role in the society because of the questionnaire to university students. Therefore, as the relationship between Technological Innovation and Entrepreneurship increases, it is predicted that progress will be increase made in the country and the individuals and the level of prosperity.