Kasım divanı (Bağlamsal dizin ve işlevsel sözlük)
Glossory of Kâsim's divan concordance and functional glossory
- Tez No: 515475
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Klasik Türk Edebiyatı dilinin ağırlığı ile bilinen ve çoğunlukla sözlük yardımı ile anlaşılabilen bir edebiyat alanıdır. Bu edebiyatı anlamak adına birçok sözlük hazırlanmıştır. Biz de çalışmamızda Kâsım Divanı'nın sözlüğünü TEBDİZ (Bağlamlı Dizin ve İşlevsel Sözlük) sistemi aracılığıyla hazırladık. Hazırlanan sözlük, klasik elektronik sözlüklerin yanısıra , sisteme girilen tüm eserler taranarak, arayan kişiye sözcüğü ve anlamını bağlamı ile birlikte sunmaktadır. Bu durum araştırmacılara büyük kolaylık sağlamaktadır. Kâsım 15. yüzyılda yaşamış bir divan şairidir. Şair yaşadığı devirde çok bilinmemektedir. Daha önce üzerine iki çalışma daha yapılmıştır. Biz de Kâsım'ın sanat dünyasını ve ferdi üslubunu anlamak için ayrıntılı bir içerik ve şekil incelemesi yaptık. Her başlık altında şairin şiirlerinden örnekler sunduk. Tezimizin ek kısmına ise işlevsel sözlük kısmını ekledik. Kullandığımız kaynakları dipnot ve kaynakça şeklinde belirttik. Böylelikle Kâsım'ın sanat dünyasını anlamak adına edebiyat dünyasına bir katkı sağlamış olmayı umuyoruz.
Özet (Çeviri)
Classical Turkish Literature is a literary field known as dense language and mostly understood with the help of the dictionary. Many dictionaries have been prepared in order to understand this literature. In our work, we have prepared the dictionary of Kâsım Divan through the TEBDIZ (Contextual Index and Functional Dictionary) system. The prepared dictionary, besides the classical electronic dictionaries, presents all the works entered into the system together with the meaning of the searching word and its meaning in context. This provides great convenience to the researcher. Kâsım is a divan poet who had lived in 15th century. The poet has not been very well known in the time he lived. Two more studies have been done before. We did a detailed content and form study to understand Kâsım's art world and individual style. Under each title, we offered examples of the poet's poems. We added the functional dictionary section to the additional part of the text. We states the resources we used as footnotes and references. So, we hope that we will have been contributed to the literary world in order to understand the art world of Kâsım.