Fehîm-i Kadîm Divânı sözlüğü [Bağlamlı dizin ve işlevsel sözlük]
Fehîm-i Kadîm's Divan glossary [Concordance and functional glossary]
- Tez No: 600998
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN BARDAKÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 2231
Özet
Bu çalışmada, XVII. yüzyıl Klasik Türk Şiiri'nin önemli temsilcilerinden olan Fehîm-i Kadîm'in Dîvânı'nın sözvarlığı gösterilmiştir. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Bağlamlı Dizin ve İşlevsel Sözlük hakkında bilgi verilmiş ve bu alanda yapılan çalışmalar belirtilmiştir. İkinci bölümde ise, çalışmanın ana unsurunu oluşturan Bağlamlı Dizin ve İşlevsel Sözlük, Fehîm-i Kadîm Dîvânı'na göre alfabetik sistemde oluşturulmuştur. Çalışmada, Fehîm-i Kadîm Dîvânı'nda yer alan söz ve söz gruplarının kullanıldıkları bağlama göre anlamlandırılması yapılmıştır. Bu söz ve söz gruplarının sıklık sayıları belirtilmiş, anlamlandırmada başvurulan kaynaklar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, It is shown that the Dîvân of Fehîm-i Kadîm which is one of the important representatives of Classical Turkish Poetry in the XVIIth century. The study consists of two parts. In the first part, information about Concordance and Functional Glossary is given and the studies done in this field are mentioned. In the second part, Concordance and Functional Dictionary, which constitutes the main element of the study, was formed in alphabetical system according to Fehîm-i Kadîm's Dîvân. In this study, the words and phrases in Fehîm-i Kadîm's Dîvân were made according to the context in which they were used. The frequency numbers of these words and groups of words are indicated and the references used in the interpretation are indicated.