Öküzini mağarası yonga dilgi ve dilgicikleri
Öküzini cave's flakes, blades and bladeleis
- Tez No: 51548
- Danışmanlar: PROF.DR. IŞIN YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
ÖZET İnsan tarihinin gelişimi boyunca, bir çok değişik kültür yer almıştır. Tarihöncesi çağlar insanoğlu için çok güç geçmiştir. Çünkü bütün koşullar onun karşısında yer almıştı. Tarihöncesi insanı hayatını devam ettirebilmek için tabiat ile savaşmak zorundaydı. Ve böylece herşey çok yavaş ilerledi. Tarihöncesi kültür ve teknikleri Anadolu'daki insanların gelişmesine paralel olarak ilerlemiştir. Ayrıca pekçok kültür Anasolu'da yer almış ve burada gelişmiştir, bu nedenle, güney Anadolu'nun Türkiye'nin prehistoryasında çok önemli bir yeri vardır. Bu çalışmanın esas amacı, Öküzini prehistorik mağarasının taş endüstrisini araştırmaktır. Öküzini mağarası prehistorik taş endüstrisinden çok zengin örnekler sergilemektedir.“Yonga, dilgi ve dilgicikler”Öküzini taş endüstrisinde önemli bir yer tutar. Öküzini'nde ilk kazırım çalışmalarına, 1956 yılında Prof. Dr. İ. Kılıç Kökten tarafından başlanmıştır. Fakat ilk sistematik çalışmalar ancak 1990 yılında Prof. Dr. Işın Yalçınkaya tarafından yapılmıştır. Paleolitik taş aletlerin malzemeleri prehistorik çağ insanının yaşamını sürdürebilmesi için çok önemliydi. Sonuç olarak, Öküzin'in taş aletlerini araştırarak prehistorik hayat, taş endüstrisi ve teknolojisi hakkında bilgi sahibi olabiliriz. £fü
Özet (Çeviri)
SUMMARY During the developement of the human history, there a lot of cultures that take place. Prehistoric times were very difficult for the human being. Because, all the conditions were against him. Prehistoric man fighted against nature and suffered to survive. Everything has developed very slowly. Prehistoric cultures and techniques developed together with the evolution of the human being in Anatolia. Hence, south Anatolia is very important for the prehistory of Turkey; because a lot of different cultures have took place and developed there. In the prehistoric period, people also lived in Anatolia. This study's main objective is to investigate the stone industry of prehistoric cave called Öküzini. Öküzini cave has very rich examples of prehistoric stone industry.“Flakes, blades and bladelets”are very important in the Öküzini stone industry. In Öküzini, the first excavation was done by Prof. Dr. İ. Kılıç Kökten in 1956. But the first systematical excavations was started recently by Prof. Dr. Işın Yalçınkaya in 1990. The materials of paleolithic stone tools were very important for human being to survive in prehistoric times. So, by studying the stone tools of Öküzini, we can learn the stone industry, technology and prehistoric life. £.0. YÜKSEKÖKM «go