Mesleki başarı ile ilgili yükleme odakları ve bu odaklara yapılan yüklemeler ile duygular arasındaki ilişki
Locuses of attributions connected with occupational success and relationship between attributions to that locuses and emotions
- Tez No: 51547
- Danışmanlar: PROF.DR. SELİM HOVARDAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Bu çalışmada mesleki basan ve başarısızlık durumlarında yapılan yüklemeler ve ortaya çıkan duygular arasındaki ilişki araştırılmıştır. 56 denek kullanılarak yapılan çalışmanın sonunda; Deneklerin hem başarı hem başarısızlık durumlarında içsel yüklemler yaptıkları gözlenmiştir. Yapılan en önemli yükleme yetenek yüklemesidir. Basan ve başarısızlık durumlarında ortaya çıkan duygulara bakıldığında mutluluk, gurur, yeterlik ve memnuniyet duygularının basan durumlannda arttığı, başansızlık durumlannda azaldığı gözlenmiştir. Aynca yapılan basan ve başansızlık yüklemeleri ve depresyon puanları arasındaki korelasyonlar, çaba ve yetenek yüklrmeleri ile depresyon arasında anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ancak ortaya çıkan duygular ve depresyon arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The relationship between attributions and emotions in occupational situations are searched in this study. 56 subjects are used for this reason. At the end of the study; in both success and failure conditions, subjects attribute their outcomes to the internal causes. It is found that the most important attiribution is ability attribution. In achievement situation; happiness, pride, competense and gladeness emotions are increase for success condition, deacrease for failure condition. In addition to that, correlation between achievement attiributions and depression schores show that effort and ability attiributions and depression are positively related. But there is not any significant relationship between emotions and depression. m