Ökizini Mağarası ruminantları üzerinde analiz çalışmaları
Zoarchaeological analysis on the Öküzini Cave ruminants
  1. Tez No: 62572
  2. Yazar: A. LEVENT ATICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIN YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Antalya yakınlarında bir Epi-Paleolitik Çağ yerleşim yeri olan Öküzini Mağarası Fauna kalıntıları içinden seçilen ruminant (otçul hayvanlar) kalıntıları üzerinde analiz çalışmaları yapılmıştır. Bu analizlerde, tüm ruminant kalıntıları içinden seçilen tanımlanmış kemiklerin sayılan, saptanan hayvan türlerine ait minimum birey sayılan ve fauna içerisinde temsil edilen bazı türlerin boyut dağılımlan ortaya konmuştur. Böylece, ilgili çağın insanlanmn, içinde yaşamış olduklan doğal çevreyle olan ilişkileri, avcılık faaliyetleri ve bunu izleyen kasaplık aktivitelerine ışık tutabilecek veriler elde edilmiştir. Analizler sonucunda, Öküzini Mağarası çevresinde yaşayan Epi-Paleolitik Çağ insanlanmn yakın çevrede avlamış olduklan hayvanlann hemen hemen tümüne yakın bir kısmını mağaraya taşıdıklan saptanmıştır. Bunu izleyen kasaplık, kesme ve parçalama işlemlerinin de mağara içerisinde yapıldığı ortaya konmuştur. Fauna topluluğu içerisinde temsil edilen yabani koyun ve keçi ile geyik türleri (özellikle Dama dama), yaklaşık G. ö. 17.000 ile 7.000 yıllan arasında, mağaranın katlaşım silsilesi içerisinde hemen hemen tüm seviyelerde saptanmıştır. Bu da, Epi-paleolitik Çağ insanlannın sözü edilen dönemler boyunca benzer bir avcılık davranışı sergiledikleri çıkarsamasının yapılabilmesini sağlamıştır. Aynca, sözü edilen dönemler boyunca benzer bir ekolojik ortamın varlığı da ileri sürülebilir. Ancak, mağara katlaşımlan içerisinde, bazı seviyelerde bazı türlerin temsil edilme oranlannın diğerlerine göre fazla olduğu görülmüştür. Bu ise, ilgili çağ insanının avlanma davranışlannda ya da kültüründe meydana gelmiş olabilecek farklılaşmalara bağlanmıştır. Sonuç olarak, Öküzini Mağarası'nı iskan etmiş Epi-paleolitik Çağ insanlanmn kültür-ekonomi ve ekoloji ilişkileri, fauna kalıntılanna dayandınlarak incelenmiştir. Bu ilişkilerin daha iyi anlaşılması ve daha fazla bilginin açığa çıkarılabilmesi için, aynı bölgedeki başka sit alanlannı da içeren, daha geniş kapsamlı ve detaylı çalışmalar yapılması gerekliliği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The study and analysis of ruminant remains from Öküzini Cave site have yielded important information and datas on the human behaviours and animals themselves. At the first stage, all of the ruminant bones were separated as“identified”or“non- identified”then“NISP”and“MM”was calculated and some of the taxons were measured in order to understand and interpret the relationships between humans and their natural habitat. In addition, some datas were obtained about hunting and butchering practises of the inhabitants. The remains of the wild sheep and goat, and deer species of the cave were obtained in the most of the archaeological levels of the entire stratigraphy in the range of 17.000- 7.000 B.P. So, it is possible to argue that, the hunting strategies of the humans were more-less same during this period. Beside to this, the ecology of the region must have been similar during this time period. However, it was stated that some species were over represented than another species in certain times. This can be related to reflection of the shifts on the hunting practices or cultural behaviours of the humans. In conclusion, the interactions between humans and culture-ecology-economy in Öküzini Cave during Epi-Paleolithic Age were analysed based on the faunal remains. After all, it became necessary to analyse the faunal remains of the other sites, which are located in neighbouring areas, to obtain more information on the exploitation of the game animals and interactions of the different sites in the same region.