Alaeddin Musannifek (Ö.875/1470) ve Şerhu'l-'Avamili'l-Cürcani adlı eseri (metin-inceleme)
Musannifak and his sharh of Avamilu'l Jurjaniyyah
- Tez No: 515502
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Musannifek lakabıyla meşhur Alâeddin Ali b. Muhammed el-Bistâmî hicrî IX. asırda (XV) yaşamış bir Osmanlı âlimidir. İran'ın Horasan eyâletinde dünyaya gelen müellif, Teftazânî'nin talebelerinden ders alarak İslamî ilimlerin her sahasında kendisini yetiştirmiştir. Daha sonra Anadolu'ya gelmiş ve burada başta Konya olmak üzere çeşitli yerlerde müderrislik yaptıktan sonra İstanbul'a gelerek tedris faaliyetlerini burada sürdürmüştür. Eser yazmaya oldukça küçük yaşlarda başladığından kendisine“küçük yazar”anlamındaki Musannifek lakabı verilmiştir. Kırkı aşkın eseri bulunan müellifin eserlerinden biri de tez konumuzu oluşturan Şerhu'l-Avâmili'l-Mie'dir.Musannifek bu şerhini Abdülkâhir el-Cürcânî'nin nahiv kâidelerini 100 âmilde özetlediği el-Avamilu'l-Mie adlı eseri üzerine kaleme almıştır. Tez konusu olarak ele aldığımız bu çalışma ile eserin metni tahkik (metin-inceleme) edilerek araştırmacıların istifadesine sunulmuştur.Ayrıca şerhin konusunu oluşturan nahiv ilmi ve ekolleri tanıtılmış, şerhin esas metni olan el-Avamilu'l-Mie ve müellifi el-Cürcânî hakkında bilgi verilmiş ve ardından şerhin müellifi olan Musannifek'in hayatı, tahsili, hocaları ve eserleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Alaeddin Ali b. Muhammad al-Bistâmi who is famous as Musannifek is an Ottoman scholar who lived in the ninth century Hijri. The author, was born in the Horasan state of Iran, trained himself in every field of Islamic sciences by taking lessons from the students of Taftazani. After serving in various madrasah of Anatolia, he came to Istanbul and continued the madrasah lessons as a madrasah teacher. As he began to write at a very early age, he was given the nickname“Musannifek”which means“little writer”. One of the author's work, who also has more than fourty works, is Şerhu'l-Avamili'l-Jurjaniyyah which is the thesis topic.Musannifek wrote the al-Avamilu'l-Mie, on Abdulqaher Jurjani's bases of syntax which he summarized in 100 elements. With this study, the text of the work has been created and presented to the researchers. In addition, syntax knowledge and associations which constitute the subject of commentary were introduced, information about Avamilu'l-Miah and author Jurjani, which is the main text of the commentary, was given and the life of Musannifek was discussed.