Ergenlerin akademik erteleme davranışları, akademik öz yeterlik inançları ve mükemmeliyetçilik düzeyleri
Academic procrastination attitudes of adolescents, academic self-efficacy beliefs and perfectionism levels
  1. Tez No: 515503
  2. Yazar: NURBANU ATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KUMCAĞIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı; ergenlerin akademik erteleme davranışları, akademik öz yeterlik inançları ve mükemmeliyetçilik düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın örneklemini Samsun ilinin İlkadım ilçesindeki liselerde öğrenim gören 383 kız ve 219 erkek olmak üzere toplamda 602 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada“Akademik Erteleme Ölçeği”,“Çocuk ve Ergen Mükemmeliyetçilik Ölçeği”,“Çocuklar İçin Öz Yeterlik Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmanın verilerine Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi, Regresyon, t testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) testi uygulanmıştır. Araştırma verileri SPSS for Windows 20.0 programı kullanılarak analiz edilmiş olup, ulaşılan bulgular yorumlanmıştır. Çalışmada, ergenlerin akademik erteleme davranışı ile akademik öz yeterlik inançları arasında negatif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki, ergenlerin akademik erteleme davranışı ile mükemmeliyetçilik düzeyi ölçeği alt boyutlarından“Kendine Yönelik”alt boyutu puanı arasında negatif yönde düşük düzeyde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Ergenlerin akademik öz yeterlik inançları ve mükemmeliyetçilik düzeylerinin, akademik erteleme davranışlarının anlamlı bir yordayıcısı olduğu saptanmıştır. Ergenlerin akademik erteleme davranışları ile akademik öz yeterlik inançları cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir şekilde farklılaşmakta, sınıf düzeyine göre ise anlamlı bir şekilde farklılaşmamaktadır. Ergenlerin mükemmeliyetçilik düzeyi ölçeği alt boyutlarından Sosyal Kaynaklı alt boyutu sınıf düzeyi ve cinsiyete göre anlamlı bir şekilde farklılaşmakta, Kendine Yönelik alt boyutu anlamlı bir şekilde farklılaşmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to examine, the relationship between perfectionism levels and academic procrastination attitudes of adolescents, academic self-efficacy beliefs.The sample of this research consists 383 female and 219 male with a total of 602 students studying in the high scholl in İlkadım district of Samsun province.İn this research“academic procrastination scale”,“child and adolescent perfectionism scale”,“self-efficacy scale for children”and“personal information form”were used. Pearson product-moment correlation analysis, regression, T-Test, one way variance analysis (ANOVA) tests were applied to the data of research.The research data was analyzed using SPSS for windows 20.0 program and the firdings were interpreted.I in the study, there was a moderately significant relationship between the academic procrastination attitudes of adolescents and academic self efficacy beliefs in the negative direction, significant correlation was found between academic procrastination attitudes of adolescents with the“self directed”subdimension scare from perfectinism level scale subdimension in the negative direction at law level. Academic self efficacy beliefs and perfectionism levels of adolescents were found to be a significant predictor of academic procratination attitudes.The academic procrastination attitudes of adolescent and academic self efficacy beliefs differ significantly according to the gender variable but does not significantly differ according to the class level. The social originated subdimension from the level of perfectionism scale of adolescents differs significantly according to class level and gender, the self directed subdimansion does not differ significantly.