Okul öncesi öğretmenlerinin çoklu zeka kuramı temelli bütünleştirilmiş etkinlikler hakkında görüş ve tutumlarının incelenmesi
The study on the views and attitudes of preschool teachers about integrated activities based on multiple intelligence theory
- Tez No: 515522
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİGEN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Yapılan araştırmada, okul öncesi öğretmenlerinin Çoklu Zeka Kuramına ilişkin tutumları ile Çoklu Zeka Kuramı Temelli Bütünleştirilmiş Etkinlikler hakkında görüşleri belirlenerek, bütünleştirilmiş etkinliklerin planlama, uygulama ve değerlendirme boyutlarını ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu amaca uygun olarak araştırmada tarama modeline dayalı betimsel yöntem kullanılmıştır. Araştırmada, 2016-2017 eğitim öğretim yılı güz döneminde Adana ili merkez ilçelerinde (Çukurova, Sarıçam, Seyhan, Yüreğir) görev yapan okul öncesi öğretmenlerine, kişisel bilgi formu, çoklu zeka kuramı uygulamalarına ilişkin tutum ölçeği, çoklu zeka kuramı temelli bütünleştirilmiş etkinliklere ilişkin anket, açık uçlu sorular formu, odak grup görüşme soruları formu uygulanmıştır. Kişisel bilgiler formu, ölçek ve anketten elde edilen nicel veriler SSPS (Sosyal Bilimler için İstatistik Programı) ile analiz edilmiştir. Açık uçlu sorular formu ve odak grup görüşmesinden elde edilen nitel veriler ise, iki uzman tarafından analiz edilmiş olup belirlenen tema, alt tema ve frekans değerleri tablolaştırılmıştır. Araştırmada okul öncesi öğretmenlerinin Çoklu Zeka Kuramı uygulamalarına yönelik tutumlarının cinsiyet, kıdem, görev yaptıkları okul türü ve öğretmenlerin lisans dönemlerinde eğitim aldıkları okul öncesi eğitim programına göre farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmaya katılan öğretmenlerin Çoklu Zeka Kuramı uygulamalarına yönelik tutumları yüksek olup Çoklu Zeka Kuramı Temelli Bütünleştirilmiş Etkinliklere yönelik görüşleri olumlu yöndedir. Öğretmenlerin Bütünleştirilmiş Etkinliklerin, öğrenme sürecini zenginleştirdiğini ve verimli hale getirdiğini, çocuğun baskın olan zeka alanı ve yeteneklerini destekleyerek başarı duygusunu tatmalarını sağladığını ve ihtiyaç duyduğu öğrenmeleri kazandırdığını belirtmelerinde, Çoklu Zeka Kuramı uygulamalarına yönelik tutumlarının yüksek olmasının etkili olabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It was aimed in the study to reveal the planning, implementation and evaluation dimensions of the integrated activities by determining the attitudes of preschool teachers towards Multiple Intelligence Theory and their views about Integrated Activities Based on Multiple Intelligence Theory. In line with this purpose, descriptive method based on the survey model was employed in the research. In the study, the preschool teachers working in the central districts of Adana (Çukurova, Sarıçam, Seyhan, Yüreğir) in the fall semester of 2016-2017 academic year were applied a personal information form, attitude scale for the implementation of multiple intelligence theory, questionnaire about integrated activities based on multiple intelligence theory, semi-structured interview form and focus group interview form. The quantitative data obtained from the personal information form, scale and questionnaire were analyzed via the SSPS (Statistics Program for Social Sciences). The qualitative data obtained from semi-structured and focus group interviews were analyzed by two experts and the theme, sub-theme and frequency values were tabulated. It was found in the research that the attitudes of preschool teachers towards the implementation of Multiple Intelligence Theory show differentiation according to gender, seniority, type of school they work in and the preschool education program in which they were trained during their undergraduate. Teachers taking part in the research have highly positive attitudes towards the implementation of Multiple Intelligence Theory and also positive views about the Integrated Activities based on Multiple Intelligence Theory. It has been concluded that such positive attitudes of teachers towards the practice of Multiple Intelligence Theory may lead them to state Integrated Activities enrich and facilitate the learning process, supporting the child's dominant intelligence and abilities and enabling them to experience success and to gain the learning they need, which can be influenced by the high attitudes towards.