Süt ve daimi dişlerde okluzal çürük lezyonlarının tespitinde farklı çürük teşhis yöntemlerinin in vitro olarak değerlendirilmesi
In vitro evaluation of different caries detection methods for detection of occlusal caries lesions in primary and permanent teeth
- Tez No: 515528
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL BELDÜZ KARA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Çürük lezyonlarının erken aşamada tespiti koruyucu ve durdurucu tedavilerin uygulanması için gereklidir. Bu in vitro çalışmanın amacı, görsel dokunsal muayene (ICDAS II), radyografik muayene, alternatif akım empedans spektroskopisi (CarieScan PRO), lazer floresans (DIAGNOdent Pen) ve yakın-kızılötesi ışık transillüminasyon (DIAGNOcam) yöntemlerinin okluzal çürük teşhisindeki etkinliklerinin süt ve daimi dişlerde değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda çekilmiş 120 adet süt azı dişi ve 120 adet daimi küçük ve büyük azı dişi kullanılmıştır. Dişler iki ayrı araştırmacı tarafından çürük teşhis yöntemleri kullanılarak birbirlerinden bağımsız olarak değerlendirilmiştir. Ölçümlerden sonra altın standart olarak kullanılan histolojik doğrulama için her bir diş, çürük şüphesi bulunan bölge açığa çıkacak şekilde ikiye bölünmüştür. Örnekler stereomikroskop altında görüntülenmiş ve skorlanmıştır. Farklı çürük teşhis yöntemlerine ait skorlar aynı gruplar altında birleştirildikten sonra yöntemlerin performanslarının değerlendirilmesi D1 (başlangıç mine çürüğü), D2 (derin mine çürüğü) ve D3 (dentin çürüğü) eşik değerlerine göre ROC (Receiver operating characteristic) analizi kullanılarak, araştırmacılar arası uyumunun değerlendirilmesi ise Kappa analizi kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Early detection of caries lesions is necessary in order to implement preventive and interceptive treatment strategies. The aim of this in vitro study was to evaluate the performance of the visual examination (ICDAS II), radiographic examination, alternating current impedance spectroscopy (CarieScan PRO), laser fluorescence (DIAGNOdent Pen) and near-infrared light transillumination (DIAGNOcam) methods in detecting occlusal caries lesions. Material and Method: In our study 120 extracted primary molars and 120 extracted permanent molars and premolars were used. Two examiners independently applied caries diagnostic methods under the same conditions. After measurement, for the histological validation used as a gold standard, each tooth is divided into two so that the suspicious region is exposed. The samples were visualized under a stereomicroscope and scored. After the scores of different caries diagnosis methods were combined under the same groups, the effectiveness of the diagnostic methods was evaluated using ROC (Receiver operating characteristic) analysis method for D1 (initial enamel caries), D2 (deep enamel caries) and D3 (dentin caries) thresholds and Kappa analysis were used to assess interexaminer agreement.