Farklı yüzey hazırlama işlemlerinin güncel CAD/CAM restoratif materyaller-rezin bağlantı değerlerine etkisinin araştırılması
Effect of different surface treatments on bond strength of novel CAD/CAM restorative materials to resin cement
- Tez No: 515527
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. CENNET ELÇİN SAĞIRKAYA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Amaç: Güncel CAD/CAM restoratif materyallerinden rezin nano seramik ve interpenetrasyon faz kompozit blokların, lityum disilikat ve feldspatik seramik bloklarla karşılaştırmalı olarak farklı yüzey işlemleri uygulandıktan sonra rezin simanla bağ dayanımının dört nokta eğme testi ile incelenmesi. Gereç ve Yöntem: Çalışmada dört farklı CAD/CAM restoratif materyali kullanıldı (e.max CAD [E], Lava Ultimate [U], Vita Mark II [M], Vita Enamic [V]). Örnekler uygulanacak yüzey işlemine göre 5 gruba ayrıldı (n=10): Gr 1 (kontrol: herhangi bir yüzey işlemi uygulanmadı [C]); Gr 2 (asitle pürüzlendirme [A]); Gr 3 (asit + single bond universal [AS]); Gr 4 (kumlama [K]); Gr 5 (kumlama + single bond universal). Yüzey işlemi uygulanan örnekler rezin simanla (Variolink N) uç uca simante edildi. Daha sonra örneklere bağ dayanımını belirlemek için 4 nokta eğme testi uygulandı. Kırılan örnek yüzeyleri stereomikroskop ve SEM ile incelenerek kırık tipleri belirlendi. Veriler ANOVA ve Tukey testi kullanılarak istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: Yüzey işlemlerinin ve restoratif materyalin tipinin 4 nokta eğme testi sonucu elde edilen bağ dayanımı değerleri üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu belirlendi (p0.05). M materyali için yüzey işlemleri arasında anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05). SEM analizi, yüzey işlemlerinin materyallerin yüzey topografisini modifiye ettiğini gösterdi. Sonuç: Rezin simanın güncel CAD/CAM restoratif materyallere bağ dayanımı materyale ve uygulanan yüzey işlemine bağlı olarak değişmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the effect of different surface treatments on the bond strength of novel CAD/CAM restorative materials; resin nano ceramic and interpenetration phase composite and lithium disilicate and feldspathic ceramic to resin cement by four point bending test. Materials and Methods: Four types of CAD/CAM restorative materials (e.max CAD [E], Lava Ultimate [U], Vita Mark II [M], Vita Enamic [V]) were used. The specimens were divided into five groups in each test according to the surface treatment performed; Gr 1 (control; no treatment [C]; Gr 2 (acid etching [A]); Gr 3 (acid + single bond universal [AS]); Gr 4 (sandblasting [K]); Gr 5 (sandblasting + single bond universal [KS]). A dual curing adhesive resin cement (Variolink N) was applied to each group for testing adhesion using 4 point bending test. Following fracture testing, specimens were examined with a stereomicroscope and SEM to determine to failure type. Data were analyzed using ANOVA and Tukey's test. Results: The surface treatment and type of CAD/CAM restorative material showed a significant effect on the four point bend strength (FPBS) (p0.05). For M material there was no significant differences between the surface treatments (p>0.05). SEM analyses showed that the surface topography of CAD/CAM restorative materials was modified after treatments. Conclusion: The bond strength of novel CAD/CAM restorative materials to resin cement is depend on material and surface treatments.