Tip 2 diyabetes mellitus tanılı hastalarda nonalkolik yağlı karaciğer hastalığının diyabetin süresi ve diyabetin kronik komplikasyonları ile ilişkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of the relationship of nonalcoholic fatty liver disease to duration of diabetes and chronic complications of diabetes in patients with type 2 diabetes mellitus
- Tez No: 515550
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: ÇalışmamızdaT2DMtanısı alan hastalarda NAYKH sıklığını göstermeyi ve hepatosteatoz gelişmiş hastalarda bu durumun diyabet süresi, T2DM'nin kronik komplikasyonları, laboratuvar ve klinik parametrelerile arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Yöntem:Çalışmaya Necmettin Erbakan Üniversitesi, Meram Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kliniği ve Poliklinikleri ile İç Hastalıkları Poliklinikleri'nde, Kasım 2017-Şubat 2018 tarihleri arasında, 18 yaş ve üzeri, T2DM tanısı ile takip edilen veherhangi bir nedenle batın ultrasonografisi istenen 200 hasta dahil edildi. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 56.1±11.3 (20-90) olarak hesaplandı. Hastaların 109'u (%54.5) kadın, 91'i (%45.5) erkekti.Ortalama diyabet süresi 8.8±6.8 yıldı. 133 (%66.5) hastada (79 kadın, 54 erkek) hepatosteatoz tespit edildi. Kadın hastalarda hepatosteatoz oranı daha yüksekti (%72.5 vs %59.3, p=0.05).
Özet (Çeviri)
Aim:In our study, we aimed to show the prevalence of NAFLD in patients with T2DM and to investigate the relationship betweenNAFLD and the duration of diabetes, laboratory and clinical parameters and chronic complications of T2DM. Methods:A total of 200 T2DM patients above 18 years old were included in the study who underwent abdominal ultrasonography for any reason inNecmettinErbakan University, Meram Medical Faculty, Department of Endocrinology and Metabolism Diseases and Outpatient Clinic of Endocrinology and Metabolism Diseases and Internal Medicinebetween November 2017 and February 2018. Results:The mean age of the patients was 56.1±11.3 (20-90). One hundred and nine (54.5%) of the patients were female and 91 (45.5%) of them were male. Mean duration of diabetes was 8.8±6.8 years. Hepatosteatosis was detected in 133 (66.5%) patients (79 females, 54 males). The frequency of hepatosteatosis was higher in female patients (72.5% vs. 59.3%, p=0.05).