Diyabetik ve obez olmayan nonalkolik yağlı karaciğer hastalıklı erişkinlerde ortalama trombosit hacmi düzeyleri
Mean platelet volume levels in non-obese,non-diabetic adults with nonalcoholic fatty liver disease
  1. Tez No: 351316
  2. Yazar: HATİCE ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFA GÜLİTER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Kardiyoloji, Gastroenterology, Cardiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Karaciğer yağlanması uzun yıllardır biliniyor olmasına rağmen yakın zamana kadar özel bir hastalık olarak dikkate alınmamış ve histopatolojik incelemelerde sıklıkla karşılaşılan bu bulgu genellikle sebep olan hastalığın klinik tablosu içerisinde değerlendirilmiştir. Nonalkolik yağlı karaciğer (NAYKH) hastalığı gittikçe daha iyi tanınan bir durumdur.NAYK'ın klinik önemi, genel popülasyonda sık görülmesinden ve siroza ilerleme olasılığından kaynaklanmaktadır.Obezite, Tip 2 (insüline bağımlı olmayan ) diyabet ve hiperlipidemi sıklıkla NAYK' a eşlik eden durumlardır. NAYK, hiperkolesterolemiden daha çok hipertrigliseridemi ile ilişkilidir. Bu birlikteliklerin dahilinde birçok çalışmada NAYKH ile kardiyovasküler riskin de arttığı gösterilmiştir.Trombosit, beyaz kan hücreleri, endotel ve düz kas hücreleri ile makrofajlarda oluşan hücresel olaylar aterogenezin önemli bileşenleridir. Artmış trombosit reaktivitesi kanama zamanının kısalmasına ve trombosit hacminin artmasına neden olmaktadır. Büyük trombositler metabolik ve enzimatik olarak daha aktiftir ve artmış trombotik potansiyel içerir. Trombosit hacmi, trombosit fonksiyonu ve aktivasyonu ile ilişkili bulunmuştur. Yapılan çalışmalarda MPV, myokard infarktüsü riski ile pozitif bir uyum göstermiştir. Yükselmiş ortalama trombosit hacmi (MPV) ile, myokard infarktüsü geçirenlerde koroner anjioplastiden sonra restenoz gelişme riski önceden tahmin edilebilmektedir.NAYKH ile MPV arasındaki ilişkiyi gösteren çok az çalışma vardır. MPV, NAYKH olanlarda altta yatan kardiyovasküler risk faktörünün veya kardiyovasküler hastalığın erken dönemde tanısında ve tedavisinde yol gösterici olabilir.Çalışmaya, Temmuz 2010 - Aralık 2011 tarihleri arasında Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Süleyman Demirel Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Polikliniği'ne başvuran 19-70 yaş arası, obez ve diyabetik olmayan, ilk kez USG ile Nonalkolik Yağlı Karaciğer Hastalığı tanısı konulan ve daha öncesinde bu hastalığına yönelik herhangi bir tedavi almamış olan 101 hasta (43 erkek, 58 kadın) alındı. Kontrol grubu olarak yaş ve VKİ bu hastalarla uyumlu hepatosteatozu saptanmayan 103 gönüllü birey (38 erkek, 65 kadın) alındı.Hasta ve kontrol grubunda MPV değerleri karşılaştırıldı. Her iki grup arasında demografik özellikler açısından anlamlı fark saptanmadı. Kan glukozu her iki grupta benzerdi (p=0.08).
Özet (Çeviri)
Although fatty liver is known for many years until recently not been considered as a special disease, and histopathologic examination, which is frequently encountered cause of this finding is usually evaluated in clinical disease. Nonalcoholic fatty liver disease (NAFLD) is an increasingly well-known disease.The clinical significances of NASH are high prevalances in the general population and the possibility of progress to cirrhosisObesity, Type 2 (insulin independent) diabetes mellitus and hyperlipidemia are often associated with NASH. NASH is associated with hypertriglyceridemia more than hypercholesterolemia. Within these associations also been shown to increase cardiovascular risk in many studies with NAFLD.Platelets, white blood cells, endothelial and smooth muscle cells and macrophages are important components of the cellular events in atherogenesis. Increased platelet reactivity is caused by shortening of bleeding time and increasing of platelet volume. Large platelets are metabolically and enzymatically more active and contains the potential increased thrombotic events. Platelet volume was associated with platelet function and activation. Studies have shown that the MPV is positive correlated with the risk of myocardial infarction. Elevated mean platelet volume (MPV), predicted in advance of the risk of restenosis after undergoing coronary angioplasty due to myocardial infarction.There are few studies showing the relationship between NAFLD and MPV. MPV, may be indicators in early diagnosis and treatment of NAFLD patients with underlying cardiovascular disease or cardiovascular risk factors.One hundred one patients (43 males, 58 females) were included in the study who are non-obese, non-diyabetic and have not received any treatment for nonalcoholic fatty liver disease with ultrasound for the first time and earlier diagnosis of this disease, between the ages of 19-70 applied to Kirikkale University School of Medicine, Departments of Internal Medicine, Gastroenterology between July 2010 - December 2011. As a control group, non hepatosteatosis 103 volunteers (38 males, 65 females) were included.MPV values were compared between patients and controls. There was no significant difference in demographic characteristics between the two groups. Blood glucose was similar in both groups (p=0.08).