Dini konulu çocuk kitaplarının yapısal ve eğitsel nitelikleri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of religious books for children in terms of structural and educational features
  1. Tez No: 51559
  2. Yazar: MEHMET ÇOBAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT SEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Kitap, çocuğun bilişsel, duyusal ve devinişsel gelişim sürecinde etkili bir araçtır. Çocuğun ruhsal gereksinimlerinin karşılanmasında, yeteneklerinin geliştirilmesinde ve kişiliğinin biçimlendirilmesinde de etkili bir rol oynar; yaşamı boyunca da çeşitli tutum ve davranış geliştirmesine de yardımcı olur. Bu bakımdan, çocuğa salık vereceğimiz kitapların, çocuk kitaplarında bulunması gereken birtakım niteliklere sahip olması, Türk Milli Eğitiminin Genel Amaçlan 'nın gerçekleştirilmesine de katkı sağlaması gerekir. Bu araştırmanın temel amacı, 1988-94 yıllan arasında çeşitli yayınevleri tarafından yayımlanan ve Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından salık verilen, dini konulu çocuk öykü kitaplarını, yapısal (dış-iç yapı) ve eğitsel nitelikleri açısından değerlendirerek; kitapların, çocuğun kişilik yapısının oluşumuna ne gibi etkilerinin olabileceğini ve Türk Milli Eğitiminin Genel Amaçlan'nın gerçekleştirilmesine ne derece katkı sağlayacağını ortaya koymaktır. Araştırma, tarama modelinde betimsel bir araştırmadır. Örnek olarak alınan dini konulu yedi çocuk öykü kitabı, uzman görüşlerinin ışığında saptanmış, yapısal ve eğitsel nitelikler açısından değerlendirilmiştir. Çocuğun kişilik yapısının sağlıklı oluşumuna ve Türk Milli Eğitiminin Genel Amaçlan'nın gerçekleştirilmesine katkı sağlamadığı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Book is an effective medium for the cognitive, emotional and motional development of children. It plays an important role in satisfying psychological requirements, developing skills and shaping character; and helps developing of various behaviors and attitudes in their course of life. Therefore, the books, which you will recommend for children, should bear some features available at children's books, and contribute to the accomplishment of the general objectives in the Turkish National Education. The main objective of this study is to evaluate the religious folk tale books for children, published by various publishers and recommended by the Ministry of National Education, Department of Training and Education, in terms of structural and educational features and show the effects thereof on the shaping of children's character structure, and also show their contribution to the accomplishment of the general objectives in the Turkish National Education. This study is a descriptive study using scanning model. Seven folk tale books for children, reviewed as a sample, has been evaluated in terms of structural and educational features selected by experts of the topic. It is shown that they do not have any positive contribution to the shaping of children's character structure and the accomplishment of the general objectives in the Turkish National Education.