Terapist ile hasta arasındaki terapötik ilişkinin farklı boyutlarda incelenmesi
The Investigation of the therapeutic relationship between the therapist and the patient on different dimension
  1. Tez No: 51558
  2. Yazar: NEDRET ÖZTAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NERİMAN SAMURÇAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
91 ÖZET Psikoterapiye duyulan ihtiyaç günümüzde artmaktadır. Bu yüzden de psikoterapinin etkinliği ve hangi faktörlerin iyileşmeye yol açtığı inceleme konusu olmaktadır. Terapi süreci incelendiğinde kullanılan teknikten çok, terapistle hasta arasında kurulacak ilişkinin önemli bir yer tuttuğu görülmektedir. Terapötik ilişki, hangi tür terapi yaklaşımı kullanılırsa kullanılsın, terapi süreci içinde etkili olmakta ve sonucu, yani iyileşmeyi yordayabilmektedir.Böyle bir ilişkinin kurulması, hastanın motivasyonu, terapisti ve terapiyi algılayış biçimi, kişilerarası ilişkiler kurmada zorlanıp zorlanmadığı, terapistin kişilik özellikleri gibi faktörlere bağlıdır. Terapötik ilişkinin boyutlarını saptamak için yapılan bu araştırmada, önce kullanılacak olan iki ölçek, Kişilerarası ilişki Tarzları ölçeği ve Psikoterapi işbirliği ölçekleri Türkçeye çevrilip, ülkemizdeki araştırmalarda kullanılır hale getirildi. Bu ölçekler, daha sonra hazırlanan bilgi formları ve hastaların terapiye başladıkları ve bitirdikleri zamanki psikolojik durumlarını saptamak üzere verilen Kısa Semptom Envanteri ile birlikte 10 terapist ve 40 hastaya uygulandı. Terapi sürecinin sistematik olarak incelenebilmesi için, hastadan ve terapistten aralıklı olarak, birbirini izleyen üç ayrı görüşmenin değerlendirmesi alınmıştır. Araştırmanın bulgularına bakıldığında, terapötik ilişkinin psikolojik belirtilerde azalmayla ilgili olduğu görülmüştür. Bunun yanısıra, batı kültürlerindeki terapist özelliklerinden farklı olarak, terapistin yönlendiriciliğinin terapiden duyulan memnuniyeti ve algılanan yararı artıran bir özellik olduğu ortaya çıkmıştır. Hastanın yönlendiricilği arttıkça ise, terapiden algılanan yarar ve memnuniyette azalma görülmektedir. Elde edilen sonuçların gerek terapist eğitiminde, gerekse klinik uygulamada kullanılma şekilleri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
92 ABSTRACT There has been a growing interest toward the evaluation of psychotherapy process. The research support the view that alliance measures are robust predictors of outcome. Although much of the theoretical and empirical work has come from the psychodynamic and client-centered approaches, more recently there has been a growing recognition of the role of the alliance in cognitive and behavior therapy. Despite this recognition of the importance of therapeutic alliance as a predictor of outcome, there has been less emphasis on identifying and validating the specific components of this complex construct. To develop such an alliance depends upon such factors as the patient's motivation, patient's perception of the therapist and therapy process. The present study was done to identify the dimensions of therapeutic alliance. First, two of the scales used in the research (California Psychotherapy Alliance Scales and Interpersonal Style Inventory) were translated and adapted for Turkish culture. Then, these scales together with information sheets and Brief Symptom Inventory were given to 10 terapists and 40 patients who voluntered for the research. The measures were taken on the third, seventh and tenth sessions to insure to see the developmental pattern. The results show that therapeutic alliance is related to the the decrease in the measurements of psychopathology. Therapist's directiveness was found to be related to an increase in the patients' satisfaction with therapy.