Design of selective linear phase cross-coupled dielectric resonator filters
Seçici doğrusal fazlı çapraz bağlaşık dielektrik rezonator süzgeçleri tasarımı
- Tez No: 515600
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜDE GÜLBİN DURAL ÜNVER, PROF. DR. NEVZAT YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez çalışmasında, seçici doğrusal fazlı dielektrik rezonatörlü süzgeç, çapraz bağlaşık formda, Ku frekans bandında ve uydu alıcısının giriş çoğullayıcısı tarafında kanal süzgeci olmak üzere tasarlanmıştır. Süzgecin geçiren bandının %60'ında 1.5nS gecikme dalgalanması gibi sıkı bir gecikme düzgünlüğü isteri gereklidir. Bunun için ideal çeviricilerle simetrik ve çapraz bağlaşık dört adet sonlu iletim sıfırı oluşturarak aynı zamanda gecikme düzgünlük isterini de sağlayacak şekilde süzgeç sentezlenmiştir. Tasarım Filpro yazılımı kullanılarak yapılmıştır. Ardından ADS programı yardımıyla optimize edilerek CST programına aktarılmıştır. Tek modlu kullanılan dielektrik rezonatörler TE01δ modunda çalışmaktadır. İdeal çeviricilerle tasarlanan süzgecin, pozitif çevirici olanları (manyetik bağlaşım) açıklıkla, negatif olanları (elektriksel bağlaşım) çıkıntılı dalga kılavuzu ile gerçeklenmiştir. Çıkıntılı dalga kılavuzu bağlaşım şekli bu tezin özgün bir yöntemidir. Ancak ideal çeviricileri açıklıklar ve çıkıntılı dalga kılavuzları kullanılarak gerçekleme işlemi sonucunda gecikme tepkisinde eğim gözlenmiştir
Özet (Çeviri)
In this work, a selective linear phase filter is designed in cross-coupled form using dielectric resonators in Ku band to be used as a channel filter in IMUX of a satellite receiver. Extreme delay flatness is required: 1.5ns delay ripple over 60 % of the passband and symmetric cross-coupled filter with all ideal inverter couplings realizing four finite transmission zeros (FTZ) satisfying also the delay flatness requirements. Design is carried out on the software program FILPRO, then optimized in ADSTM and then on CSTTM. The dielectric resonators used in single mode and operates in the TE01δ mode, which is the fundamental mode of dielectric resonators and has no degenerate modes. The positive inverters (magnetic couplings) are realized as irises while the negative inverters (electric couplings) are realized in ridged waveguide forms which is the main novelty of this thesis. However when the inverters are converted into iris and ridge waveguide forms a tilt is observed in delay exceeding the delay ripple limits. The tilt is then corrected by redesigning the filter by inserting diagonal cross-couplings.