Electromagnetically transparent triband quad-polarization shared aperture cross dipole antenna design
Elektromanyetik saydam üç bantlı dört polarizasyonlu ortak açıklıklı çapraz dipol anten tasarımı
  1. Tez No: 920237
  2. Yazar: ORHUN ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜDE GÜLBİN DURAL ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Kablosuz iletişim uygulamalarında kullanılmak üzere ortak açıklıklı üç bantlı anten tasarlanmıştır. Antenler aynı zamanda frekans seçici yüzey temelinde tasarlanmış, ve böylece elektromanyetik saydamlık özelliğine sahip olmuştur. Bu sayede antenler, ışınım özellikleri etkilenmeden birbirlerinin yakınına yerleştirilebilecektir. Üç bantlı anten, 1-1.6 GHz aralığında çalışan düşük-frekans anteni, 2G/3G/4G iletişim bantlarını içeren 1.8-2.9 GHz aralığında çalışan orta-frekans anteni ve 5G iletişim bantlarını içeren 3.3-5.5 GHz aralığında çalışan yüksek-frekans anteni olacak şekilde üç farklı anteni içermektedir. Ortak açıklıklı anten konseptinin genişletilerek daha fazla frekans bandına hizmet verebilmesinin gözlemlenmesi için üçüncü anten olan düşük frekans anteni eklenmiştir. İlk olarak elektromanyetik saydam yüzeyler ™HFSS programı ile tasarlanmış ve analiz edilmiştir. Sonrasında çapraz dipol antenler saydam yüzey üzerinden tasarlanmıştır ve tek anten, ortak açıklıklı anten ve farklı polarizasyonlarda benzetimler yapılmıştır. Son olarak, anten prototipleri üretilmiş ve ölçüm sonuçları benzetimlerle karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, tasarlanan antenlerin hem tek anten hem de çok bantlı anten durumlarında doğrusal polarizasyon olarak eğik +45° ve -45° çift polarizasyon ve 90° faz kaymasıyla beslenerek hem sol hem de sağ dairesel polarizasyon sağlayabildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
A shared aperture triband antenna is designed and realized to be used in wireless communication applications. Antennas are designed based on frequency-selective surfaces, so that these antennas also have electromagnetically transparent surface characteristics. Hence they can be placed in the vicinity of each other in a shared-aperture form without affecting their radiation characteristics. The triband antenna includes three different antennas as follows: the low-frequency band antenna which is operated between 1 to 1.6 GHz, the middle-frequency band antenna which is operated between 1.8 to 2.9 GHz, which includes 2G/3G/4G communication bands, and the high- frequency band antenna which is operated between 3.3 to 5.5 GHz, which includes 5G communication bands. The low-frequency band antenna is added as a third antenna to observe the extendability of the shared-aperture antenna concept to serve more frequency bands. Firstly, electromagnetic transparent surfaces are designed and analyzed via ™HFSS program. Then cross dipole antennas are designed from the transparent surface and simulations are made for single antenna, shared-aperture antenna, and different polarizations. Finally, antenna prototypes are fabricated and measurement results are compared with the simulations. Results show that the designed antennas can provide slant +45° and -45° dual polarization as linear polarizations, and both left & right-hand circular polarizations by feeding with a 90° phase shift, for both single and multiband antenna cases.