Toplu taşıma güzergah seçimine erişilebilirliğin etkisi: Karşıyaka tramvay örneği
The effect of accessibility on public transport route choice: Case study Karsiyaka tram
- Tez No: 515623
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN ALVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışmasında toplu taşıma sistemlerinde güzergâh seçiminin erişilebilirlik üzerine etkisinin önemi vurgulanmaktadır. Hızlı ve özel araç odaklı gelişme gösteren kentlerde ulaşım altyapısının etkili kullanımı için toplu taşıma erişilebilirliği önemli bir unsurdur. Erişilebilir toplu taşıma sistemlerinin kullanımı daha kolaydır. Bu nedenle de, kullanımı daha fazladır. Toplu taşıma sistemlerinin kentlerde etkili bir şekilde kullanımı da birçok açıdan önemlidir. Toplu taşıma erişilebilirliği ile ilgili modeller bu tez çalışması kapsamında incelenmiştir ve PTAL (Public Transit Accessibility Level) metodu kullanılmıştır. PTAL metodu kullanılarak Karşıyaka bölgesinde yapılan tramvay hattının öncesi ve sonrası erişilebilirlik hesabı yapılmıştır. İlk önce tramvay hattı öncesi için hanehalkı verileri kullanılarak erişilebilirlik hesabı yapılmıştır. Daha sonra tramvay hattının yapılmasından sonra yapılan tramvay güzergâhının bölgeler üzerindeki erişilebilirlik etkisi hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçların, bölgeler üzerinde farklı etkileri olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca yeni bir tramvay güzergâhı önerilerek bu güzergâhın bu bölgeler üzerindeki erişilebilirlik etkisi araştırılmıştır. Böylelikle farklı güzergâh sistemlerinin erişilebilirlik üzerinde farklı etkiler oluşturduğu tespit edilmiştir. Bu değişiminde, toplu taşıma sistemlerinin kullanımı üzerindeki önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is emphasized the importance of route selection in public transport systems on accessibility. Accessibility of public transport is an important factor for the efficient use of transportation infrastructure in cities. Accessible public transport systems are easier to use. In this thesis, models related to public transport accessibility are evaluated and among them PTAL (Public Transit Accessibility Level) has been chosen. Accessibility of Karsiyaka regions was calculated by PTAL method before and after the tram line. First, the existing state accessibility level was calculated. Then, after the tram line, the accessibility effect on the regions was calculated. It has been determined that the results obtained have different effects on the regions. In addition, a new route has been proposed and the effect of accessibility of this route on the regions has been calculated. Thus, it has been found that different route systems have different accessibility levels on the regions. The change of accessibility has emphasized the importance of the use of public transport systems.