Çevik üretim ve bir uygulama çalışması
Agile manufacturing and an implementation study
  1. Tez No: 515622
  2. Yazar: İSMAİL MURAT TANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL ALAYKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Üretim endüstrisinin ilk“nasıl üretebilirim”ile başlayan ve artık günümüzde“üretimi nasıl yönetebilirim”e dönüşen gelişiminde amacın hemen hemen aynı olduğu fakat hedeflerin değiştirildiği bir düzen oluşagelmiştir. Kimi akademisyen tarafından yalın üretimin devamı kimisi tarafından da yalın üretime karşı olarak hatta bazıları tarafından geliştirilmiş üretim yönetimlerinin bir karması olarak görülen Çevik Üretim kavramı, Iacocca Enstitüsü tarafından 1991 yılında tanımlanmıştır. Çevik üretim ile globalleşen endüstride bilgi paylaşımının ve kooperasyonun kolaylaşması, bir başka deyişle kaynaklara ve işbirliklerine kolay erişilebilmesi, firmaların mevcut ve sürekli değişen taleplere hızlı bir şekilde cevap verebilmesi hedeflenmiştir. Bu çalışmada Çevik Üretim kavramı hakkında bilgi verilmiş ve uygulama için bir çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the development of manufacturing industry, firstly started with“how to produce”and currently changing to“how to manage”, an organisation has been built having always nearly same purpose but the goals differed. Certain researchers believed a follow-up for lean manufacturing and some thought against lean manufacturing also few sighted a mixture of enhanced manufacturing methods, agile manufacturing was firstly described on Iacocca Institue in 1991. The main purposes with agile manufacturing are making an easier way for co-operation and information sharing in global industry, or in another word to reach sources and collabrations eath, and to respond to continuously changing and current demands quickly. In this thesis, an information is given about agile manufacturing and an implementation study is done.