İşitme kayıplı bir çocuğun okulöncesi dönemde okumaya hazırlık becerilerinin paylaşılan okuma etkinliği ile desteklenme sürecinin incelenmesi
Exploration of the process of supporting preschool reading readiness skills of a child with hearing loss via shared reading activity
- Tez No: 515628
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİSE PELİN KARASU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşitme Engelliler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
İşitme kayıplı bir çocuğun okulöncesi dönemde erken okuryazarlık becerilerinin paylaşılan okuma etkinliği ile desteklenmesi amacı ile yapılan bu araştırma eylem araştırması şeklinde yürütülmüştür. Bu araştırmanın katılımcıları; işitme kayıplı bir çocuk, araştırmacı, aile, anasınıfı öğretmeni ve geçerlik komitesi üyeleridir. Araştırmacı günlüğü, görüşmeler, uygulamaların ses kayıtları, belgeler, geçerlik komitesi toplantı kayıtları ve süreç ürünleri bu araştırmada kullanılan veri toplama teknikleridir. Veri toplama aracı olarak dil düzeyi giderek artan seri hikaye kitapları hazırlanmıştır. Uygulama sürecinden önce çocuğun alıcı ve ifade edici dil becerileri değerlendirilmiş, 6 oturumda hikaye anlatma, hikaye okuma, tek kart resimdeki olayları paylaşma, şarkı söyleme ve izleyen etkinliklere yer verilmiştir. Ardından seri hikaye kitapları kullanılarak uygulama sürecine başlanmış ve uygulamalar 12 oturum yürütülmüştür. Süreçte şarkı söyleme, hikaye okuma ve izleyen etkinlikler uygulanmıştır. Her uygulama sonrası düzenli olarak geçerlik komitesi toplantıları yapılmıştır. Toplantılarda uygulamada yaşanan sorunlar belirlenmiş ve sonraki uygulamaya yönelik çözüm kararları alınmıştır. Süreçte aile ve anasınıfı öğretmeni ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, veri toplama süreci ve analizi birlikte yürütülmüştür. Araştırma bulgularında, okulöncesinde kaynaştırmaya devam eden işitme kayıplı çocuğun dinlediğini anlama ve anlatma becerilerine yönelik sorunlar yaşadığı görülmüştür. Bu sorunların çözümüne yönelik uygulanan etkinliklerden yola çıkılarak, işitme kayıplı çocuğun dil becerilerine uygun hazırlanan ve sistematik olarak uygulanan hikaye okuma etkinliğinden fayda sağladığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The study which has aimed to support the emergent literacy skills of a child with hearing loss with shared reading activity was designed as an action research. The participants of this study were a child with hearing loss, researcher, parents of child, kindergarten teacher and validity committee members. Researcher diary, interviews, audio records of practices, documents, records of validity committee meetings, and process products were the data collecting methods of this study. As a data collecting tool, readability levels gradually increased storybook series were prepared. Before the practice period, receiptive and expressive language skills of a child were assessed and, story telling, story reading, sharing events on one picture card, singing songs and follow up activities were applied for 6 sessions. After that, practice period began by using story book series and period executed 12 sessions. During this period singing, shared reading, and follow up activities were applied. After each session validity committee meeting was organised regularly. During each meeting, problems of session were determined and decisions for solution were taken for the following session. Semi structered interviews were held with parents and kindergarten teacher during the research process. In this study data collecting and analysing processes maintained simultaneously. According to results, child with hearing loss continuing to inclusion kindergarten class has listening comprehension problems and expressing difficulties. Consequentely, it might be said that child with hearing loss benefits from shared reading activities which were prepared based on language skills of child and applied sistematically.