Dindarlıkla ilgili bazı faktörlerin kendini gerçekleştirme düzeyine etkisi
The influence of some factors related to religiousness on the self-actualization level
- Tez No: 51565
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİR KOŞTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Araştırma, dindar insanların kendini gerçekleştirme düzeylerine aldıkları eğitime, ailelerinin niteliğine, dini yaşantılarına ve din anlayışlarına ilişkin bazı faktörlerin etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, 1994-1995 öğretim yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıflarında okuyan 383 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada bağımlı değişken olan kendini gerçekleştirme düzeyinin ölçülmesinde Everett Shostrom (1968) tarafından geliştirilen, türkçeye çevirisi, uyarlaması, güvenirlik ve geçerlik çalışmaları yapılan, Kişisel Yönelim Envanteri ( Personal Orientation Inventory ) kullanılmıştır.Araştırmanın bağımsız değişkenleri olan, insanın kendini gerçekleştirme düzeyini etkileyen dindarlıkla ilgili faktörlere ilişkin bilgilerin toplanması için araştırmacı tarafından Kişisel Bilgi Formu geliştirilmiştir. Toplanan veriler tek yönlü varyans analizi ile çözümlenmiş, F değeri anlamlı bulunduğunda hangi değişkenler arasında fark olduğunu belirlemek için scheffe" testi yapılmıştır. Bazı verilere t-testi uygulanmıştır. Ve en az p < 0.05 önem düzeyi benimsenmiştir. Bulgular, kendini gerçekleştirme düzeyini alman eğitime, ailenin niteliğine, dini yaşantıya ve din anlayışına ilişkin faktörlerin etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research has been carried out with the purpose of determining the effect of some factors related with the educational background, family qualities, religious life style and understanding of religion on the self- actualization level of religious people. The research was conducted on 383 students attending the first, second, third and fourth grades of the Faculty of Divinity of Ankara University in the academic year 1994-1995. The Personal Orientation Inventory which had been developed by Everett Shosttrom ( 1968 ) and which had been translated into Turkish, and adaptation, reliability and effectivity completed, was used in the measurement of the self- actualization level which is the dependent variable of the research. A Personal Data Form was developed by the researcher to collect data on the factors related to religiousness that influence self-actualization These data are independent variables of research. Collected data was analyzed through the analysis of variance. Whenever the F value was found to be meaningful, Scheffe test was made to determine the variables that had variances among them. The t- test was applied to some of the data.