Aile merkezli ergen eğitim programlarına devam eden işitme engelli çocuklarda anne-çocuk etkileşiminin incelenmesi
  1. Tez No: 51566
  2. Yazar: ÖZCAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÖNÜL AKÇAMETE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Bu çalışmada, aile merkezli bir erken eğitim programına devam eden işitme engelli çocuklarla anneleri arasındaki iletişimsel etkileşim biçimleri ile bu tür bir erken eğitim programına katılmayan, aynı yaşlardaki işitme engelli çocuklar ve normal işiten çocuklarla anneleri arasındaki iletişimsel etkileşim biçimlerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi, A.Ü. özel Eğitim Birimi'nde düzenlenen aile merkezli bir erken eğitim programına katılan 2.5-4.5 yaş arasındaki işitme engelli çocuklar, bu tür bir eğitim programına katılmayan aynı yaşlardaki işitme engelli çocuklar ve yine aynı yaşlardaki normal işiten çocuklar ile bunların annelerinden oluşmaktadır. Gözlem için kullanılmak amacıyla bir İletişimsel Etkileşim Gözlem Formu oluşturulmuştur. Çocukların anneleri ile olan etkileşimleri, oyun ortamında 15 dakika süre ile video kasete kaydedilmiş ve bu kayıtların 5 dakikalık bölümü gözlenerek kaydedilmiştir. Elde edilen veriler, Kruskal-Wallis tek yönlü varyans analizi ve Mann-Whitney U-testi kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçta, eğitim alan işitme engelli çocukların anneleri ile olan iletişimsel etkileşim biçimi ile eğitim almayan işitme engelli çocukların anneleri ile olan iletişimsel etkileşim biçimi arasında sınırlı da olsa bazı farklılıklar olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The objective of this study was to compare the communicative interaction styles of five hearing-impaired children and their mothers enrolled in an early special education program, with five hearing-impaired children and their mothers who were not enrolled such an education program, and five normal-hearing children and their mothers. These three groups consisted of age-matched children. The mother-child interactions were recorded by a video camera during play activities of mother-child dyads at home for 15 minutes. 5-minute portions of these recordings were observed and scored by means of a Communicative Interaction Observation Form developed by the researcher for this purpose. The results were analyzed by means of Kruskal-Wallis One-Way-Anova and Mann-Whitney U-Test. It was found that there were some differences between mother-child communicative interaction styles of the children enrolled in an early special education program and the communicative interaction styles of the children who were not enrolled in such an education program.