15. yüzyıl tekke şiirinde tasavvuf terimleri
The mysticism terms of 15th century Turkish tekke literature
- Tez No: 515653
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH AZMİ BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 597
Özet
“15. Yüzyıl Tekke Şiirinde Tasavvuf Terimleri”isimli tezimiz kapsamında 15. yüzyılda kaleme alınmış olan ve o dönem Tekke edebiyatı metinlerine örnek teşkil ettiği düşünülen Kaygusuz Abdâl Dîvânı, Eşrefoğlu Rûmî Dîvânı, Kemâl Ümmi Dîvânı, Dede Ömer Rûşenî Dîvânı, Süleyman Çelebi'nin Vesiletü'n-necât (Mevlid)ı, Gülşen-i Râz Tercümesi, Bahrü'l-Hakâyık, Şeyh Eşref Nasihatname'si, Gülşenî-i Saruhânî'nin Râz-nâme'si kullanılan tasavvufi terimler yönüyle incelenmiştir. Bu eserlerde bulunan terimler madde madde bağlamsal anlamlarına göre öncelikle sözlük anlamlarına yer verilmek suretiyle sıralanmıştır. Daha sonra ek olarak nesre çevirileri yapılarak terimsel kullanımları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Esas olarak üç bölümden oluşan bu çalışmayla 15. yüzyıl Tekke şiirinde kullanılan tasavvuf terimleri tespit edilirken daha ziyade Fars ve Arap edebiyatlarından alındığı düşünülen ve bu minvalde hazırlanan sözlüklerden farklı olarak tasavvufi ıstılahların Türk edebiyatında nasıl kullanıldığı, kullanımlara dair farklılıkların neler olduğu örnek beyitler eşliğinde ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the content of our thesis that is called“The Mysticism Terms of 15th Century Turkish Tekke Literature”were examined The Divan of Kaygusuz Abdal, The Divan of Eşrefoglu Rumi, The Divan of Kemal Ümmi, The Divan of Dede Ömer Ruşeni, Vesiletü'n-necat (Mevlid) written by Süleyman Çelebi, The Translation Book of Gülşen-i Raz, Bahrü'l-Hakayık written by Hatiboglu, The Advice Book of Şeyh Eşref, The Mystery Book of Gülşeni-i Saruhani that are the works of sufi literature in regard to their mysticism terms. The terms that are in these works were established by giving their contextual meanings while being done these firstly was given their lexical meanings and then their term states. The main aim of this study that composed of three chapters, determining how the terms which generally people think they were taken from Arabic and Persian literatures were used in the 15th century Turkish Mysticism Literature. And what is the difference between the using of these terms in Turkish liteture and the other eastern literatures, like Arabic and Persian.