Aspir (Carthamus tinctorius L.) bitkisinde farklı sıra arası ve sıra üzeri mesafelerin verim ve verim unsurları üzerine etkisi
Effects of different plant spacing on yield and yield components of safflower (Carthamus tinctorius L.)
  1. Tez No: 515737
  2. Yazar: MUHAMMET TUNCAY ÖGETÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Aspir bitkisi yetiştiriciliği üzerinde yapmış olduğumuz araştırma, Dicle Üniversitesine ait Ziraat Fakültesine bağlı Tarla Bitkileri Bölümündetahsis edilmiş deneme eğitimalanında2013-2014 yılları arasında Remzibey-05 çeşidinin farklı sıra arası ve sıra üzeri mesafelerde verim ve verim öğelerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma, Tam Şansa Bağlı Bloklar Deseninde Bölünmüş Parseller deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulmuş olup, 3 değişik sıra arası (15, 30 ve 45 santimetre ) ile 5 değişik sıra üzeri mesafe ( 5, 10, 15, 20 ile 25 santimetre ) denenmiştir. Bu çalışmada bitki boyu, dal sayısı, tabla sayısı, tabla çapı, tohum sayısı, bin tohum ağırlığı, verim, yağ oranı, yağ verimi ve protein oranı gibi özellikler incelenmiştir. Araştırma sonucuna göre en yüksek verim 581.97 kg/da ile 5 santimetre sıra üzeri ve 45 santimetre sıra arası mesafe uygulamasından, en yüksek yağ oranı ise % 29.34 ile 20 santimetre sıra üzeri ve 30 santimetre sıra arası mesafe uygulamasından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the efficiency of different rows to rows (15,30 and 45 cm) and (5,10,15,20 and 25 cm) plant to plant distance of yield and quality parametersof safflower cultivar of Remzibey-05 under Diyarbakır conditions during growing season of 2013-2014 in the trial area of Field Crops Department, Faculty of Agriculture, University of Dicle.The research was carried out in 3 replications according to the design of“Split plot in Random Blocks”. In this study, properties such as plant height, number of branches, number of capitula per plant, diameter of capitulum, number of seeds per capitulum, 1000- seed weight, seed yield, oil content, oil yield and protein content were examined. According to the results of the study, the highest seed yield and oil yield were obtained from 45 cm rows to rows and 5 cm plant to plant distance with (581.97 kg/da) and (160.05 kg/da) respectively. The highest oil content was obtained from the rows to rows 30 cm and plant to plant distance of 20 cm with (29.34%).